FETO grupa vrbovala studente po BiH i Balkanu po BiH

FETO organizacija u BiH

U Turskoj su u toku masovne operacije hapšenja i ispitivanja osoba osumnjičenih za ponovno organizovanje, kako vlasti nazivaju, “Fetulahove terorističke organizacije” (FETO).

Prema navodima agencije Ihlas (IHA), tokom istraga i svjedočenja utvrđeno je da je grupa pokušavala regrutovati studente putem putovanja u zemlje Balkana – uključujući BiH, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Albaniju – gdje su im nudili vjerska predavanja i prikazivali uticaj organizacije u regiji.

Tokom trodnevne akcije, u kojoj je učestvovala policija iz provincije Gaziantep i drugih dijelova zemlje, privedeno je 225 osoba osumnjičenih za povezanost s organizacijom koja je odgovorna za neuspjeli pokušaj puča 15. jula 2016. Operacija nosi ime po policijskom šefu Onderu Guzelu, ubijenom tokom puča u Ankari, a prethodila joj je jednogodišnja istraga.

Preminuo je Fethullah Gülen, optuženik za pokušaj vojnog puča u Turskoj 2016. godine

Istražitelji tvrde da je FETO i dalje aktivan u tajnosti – prateći mlade dvije godine prije kontaktiranja – te da su osumnjičeni studente kategorizirali prema njihovom potencijalu da prihvate ideologiju grupe, čak vodeći evidenciju o onima koji bi mogli kasnije napustiti pokret. Studenti su vođeni na organizovana putovanja, gdje su sedmicu dana boravili uz stroge mjere tajnosti, uključujući sjedenje na odvojenim mjestima u avionu.

Jedan od uhapšenih priznao je da je u julu 2024. učestvovao u putovanju u Albaniju, vjerujući da ide na edukativno putovanje, a tek kasnije je shvatio da je riječ o FETO-ovoj organizaciji.

IHA dodaje da su istražitelji otkrili i finansijsku mrežu FETO-a, te načine na koje prikrivaju tokove novca. Ankara ih optužuje za dugotrajne pokušaje infiltracije u državne institucije, naročito vojsku, pravosuđe i policiju. Operacije su, prema navodima, pokazale da FETO i dalje ima ljude unutar državnog aparata koji prikrivaju svoju lojalnost.

Od početka 2024. godine, stotine osumnjičenih članova FETO-a su uhapšene širom zemlje, uključujući i bjegunce koji su pokušavali preći granicu prema Evropi. Većina privedenih su nižerangirani članovi, dok su vodeće figure uspjele napustiti zemlju tokom i nakon puča.

Sigurnosni izvori navode da je organizacija trenutno pogođena unutrašnjim sukobima nakon smrti njenog vođe Fetullaha Gulena u oktobru prošle godine. Borba za kontrolu nad finansijama i uticajem unutar tzv. izvršnog odbora FETO-a, sa sjedištem u SAD-u, dovela je do rasula i nepovjerenja među članovima.

Vezane vijesti