U našoj zemlji još uvijek nije objavljeno zvanično povlačenje novčanica od 50 eura. Iako je Evropska centralna banka već započela proces povlačenja iz opticaja starijih novčanica od 50 eura, koje su u promet puštene 2002. godine, građani Bosne i Hercegovine za sada ne mogu zamijeniti ove novčanice u domaćim bankama. Prema informacijama koje smo prikupili kontaktirajući nekoliko komercijalnih banaka u BiH, zamjena starih novčanica novijim iz serije „Europa“ još nije moguća jer banke nisu dobile zvanične upute o provođenju ovog procesa u našoj zemlji.
Podsjetimo, Evropska centralna banka donijela je odluku da se postepeno iz opticaja povuku starije novčanice od 50 eura kako bi ih zamijenile sigurnije verzije s naprednim zaštitnim elementima. Riječ je o novčanicama koje su dio serije “Europa” i koje su uvedene od 2017. godine. Ove nove novčanice imaju prozirni prozor s portretom Europe iz grčke mitologije, promjenjivu boju broja „50“ i hologramski detalj, čime se značajno otežava njihovo falsifikovanje.
U eurozoni, gdje euro ima status službene valute, zamjena starih novčanica obavlja se bez zastoja u centralnim bankama država članica, ali i u brojnim poslovnicama komercijalnih banaka. Međutim, situacija u BiH je drugačija. Iako euro nije zvanična valuta, svakodnevno je u opticaju, posebno u prekograničnim transakcijama, turizmu i štednji. Građani Bosne i Hercegovine posjeduju značajne količine gotovinskog eura, uključujući i starije novčanice od 50 eura.
Istražujući kako ovaj proces funkcioniše kod nas, obratili smo se nekoliko većih komercijalnih banaka koje posluju na teritoriji BiH. Odgovori su gotovo identični: “Zamjena starih novčanica trenutno nije moguća jer nismo dobili nikakvu zvaničnu obavijest ili instrukciju iz Centralne banke BiH ili bilo koje druge relevantne institucije.” Također navode da će eventualnu zamjenu vršiti isključivo ako dobiju jasno definisane smjernice.
Ipak, iz ECB-a poručuju da se građanima preporučuje da stare novčanice što prije zamijene ili polože na račun, kako bi izbjegli eventualne probleme u budućnosti. U praksi, to trenutno znači da građani BiH koji žele zamijeniti stare novčanice moraju otići u neku od zemalja eurozone, gdje je zamjena omogućena u centralnim i komercijalnim bankama. U zemljama poput Hrvatske, Austrije ili Njemačke, ovaj proces već je u toku, i provodi se bez naknade.
Situacija stvara neizvjesnost među građanima, posebno onima koji ušteđevinu drže u gotovinskom euru. Starije novčanice od 50 eura iz 2002. godine i dalje vrijede i prihvataju se kao sredstvo plaćanja, ali pitanje je koliko dugo će to trajati, s obzirom na ubrzani tempo povlačenja koji je ECB najavio za naredne mjesece. Ukoliko banke u BiH ne dobiju odgovarajuće instrukcije, postoji realna mogućnost da se građani nađu u situaciji da imaju novčanice koje ne mogu ni potrošiti ni zamijeniti unutar zemlje.
Za sada, jedini savjet koji bankari daju jeste da građani budu oprezni prilikom razmjene gotovine i da se, ukoliko imaju mogućnost, stare novčanice zamijene prilikom putovanja u zemlje eurozone. Također se preporučuje da se o svakoj većoj transakciji unaprijed informišu u svojoj banci, jer je moguće da će se praksa promijeniti u bliskoj budućnosti, kada i ako dođe do zvaničnih uputa.
Za razliku od zvaničnih članica eurozone, gdje je mehanizam zamjene jasno uspostavljen, u BiH građani još jednom ostaju na čekanju. A do tada, narandžasta pedesetica iz 2002. godine i dalje kruži, iako joj je, kako stvari stoje, vrijeme sve kraće.