Niži doprinosi za poslodavce
Stupanjem na snagu izmjena Zakona o doprinosima Federacije Bosne i Hercegovine, objavljenih 7. maja 2025. u Službenim novinama FBiH, poslodavci će od 1. jula 2025. imati značajno fiskalno olakšanje, odnosno slijede niži doprinosi.
Zbirna stopa doprinosa na njihov teret smanjuje se sa 10,5% na 5%, što predstavlja smanjenje za 5,5 procentnih poena. Ovo rasterećenje troškova rada ne znači automatsko povećanje plata radnicima, ali poslodavci imaju mogućnost da dio uštede usmjere u povećanje primanja zaposlenih, što zakon ne propisuje kao obavezu.
Neto plata radnika ostaje ista
Prema pojašnjenju Denisa Zukića iz konsultantske kuće FEB d.d., izmjene se odnose isključivo na iznos koji poslodavac plaća iznad bruto plate. Neto plata radnika ostaje ista, osim ako poslodavac ne odluči da dio uštede usmjeri u povećanje primanja zaposlenih.
Novi zakon donosi i dodatne izmjene u načinu obračuna doprinosa za radnike sa nepunim radnim vremenom. Za radnike koji rade do četiri sata dnevno ili manje, osnovica za obračun doprinosa ne može biti niža od 50% najniže plate utvrđene posebnim propisom.
Od 1. jula 2025. godine, poslodavci u Federaciji Bosne i Hercegovine bit će direktni korisnici fiskalnog rasterećenja koje proizilazi iz izmjena Zakona o doprinosima, jer slijede niži doprinosi.
Više čitajte o:
Promjena prezimena nakon razvoda: Potrebno 12 dokumenata i šest mjeseci
Snižavanjem zbirne stope doprinosa sa 10,5 na 5 posto, dolazi do konkretnog smanjenja obaveza na teret poslodavaca, što bi moglo otvoriti prostor za dodatna ulaganja ili poboljšanje uslova rada, iako zakon ne obavezuje poslodavce da ostvarenu uštedu prenesu na radnike kroz povećanje plata.
Niži doprinosi odnosno smanjenje obuhvata i pojedinačne stope doprinosa. Tako se stopa doprinosa za penziono i invalidsko osiguranje na teret poslodavca smanjuje za 3,5 indeksna poena, dok se doprinos za zdravstveno osiguranje smanjuje za dodatna 2 indeksna poena.
Te izmjene mijenjaju dosadašnje zakonske odredbe, pa se umjesto ranijih stopa od šest posto za penziono i invalidsko osiguranje i četiri posto za zdravstveno osiguranje, sada primjenjuju nove stope: 2,5 posto za penziono i invalidsko, te dva posto za zdravstveno osiguranje.
Zakon također donosi izmjene za radnike angažovane na nepuno radno vrijeme. Za one koji rade četiri sata dnevno ili manje, osnovica za obračun doprinosa bit će njihova plata ili naknada obračunata razmjerno ugovorenom radnom vremenu. Ipak, ta osnovica ne može biti niža od 50 posto najniže plate koja je utvrđena posebnim propisom.
Promjene su izvršene i u članu 10b Zakona, gdje se postojeće stope od 23 posto za penziono i invalidsko osiguranje, te 16,5 posto za zdravstveno osiguranje, smanjuju na 19,5 posto i 14,5 posto. Ove nove stope ( niži doprinosi) primjenjivat će se na obračun doprinosa iz bruto plate zaposlenika, što će imati uticaj na ukupnu visinu doprinosa koji se uplaćuju iz radničkih primanja.
Cilj ovih izmjena je preciznije uređivanje doprinosa i njihovo usklađivanje sa stvarnim kapacitetima poslodavaca i tržišta rada, uz pokušaj jačanja fiskalne discipline i formalnog zapošljavanja u Federaciji BiH.
Ove izmjene predstavljaju dio seta fiskalnih mjera koje Vlada Federacije BiH planira provesti, uključujući i nove zakone o doprinosima i porezu na dohodak.
Radnicima do 450 KM mjesečno na ime pomoći
Dodatno, Vlada FBiH je donijela uredbu kojom se omogućava poslodavcima da svojim radnicima isplate do 450 KM mjesečno na ime pomoći, bez dodatnog opterećenja po osnovu poreza na dohodak i doprinosa za obavezna osiguranja. Ova pomoć ima za cilj ublažavanje posljedica povećanja troškova života i može se isplatiti u periodu od dana stupanja na snagu uredbe, a najkasnije do dana prestanka njenog važenja.
Uvođenje ovih fiskalnih mjera ima za cilj rasterećenje privrede i smanjenje troškova poslodavaca, posebno imajući u vidu poslodavce koji će u 2025. godini imati veći trošak plata za zaposlenike kojima se isplaćuje plata u skladu sa Odlukom o najnižoj plati.
Za detaljnije informacije i savjete o prilagodbi novim zakonskim odredbama, poslodavci se mogu obratiti konsultantskim kućama ili pravnim savjetnicima specijaliziranim za radno i poresko pravo.
Možda će vas zanimati i ovo:
Ovo može biti znak da vam je telefon hakovan: Obratite pažnju na jedan detalj
EU uvodi digitalne vozačke dozvole, a starijim vozačima prijeti kraći rok važenja