Sezonska alergija: Kako je prepoznati i ublažiti simptome
Bez obzira pada li polen s drveća ili su trave u punom cvatu, nema sumnje da je sezona alergija stigla. Osobe koje pate od sezonskih alergija su osjetljive na alergene koji se javljaju samo u određenim periodima godine.
To je drugačije od perenijalnih (cjelogodišnjih) alergija koje izazivaju alergeni prisutni tokom cijele godine, poput kućne prašine, grinja ili peruti kućnih ljubimaca.
Kod sezonskih alergija prednost je što se na njih možete pripremiti unaprijed.

Znajte kada se pripremiti
Postoje tri različite sezone alergija: proljetna, ljetna i jesenjska.
Svaka sezona karakteriše drugačiji tip polena.
Proljeće je karakteristično jer u prirodi tada preovladava visok nivo polena koji najčešće pada sa drveća (behar). U ljeto, taj polen je najčešći na travi, dok je jesen karakteristična po prisustvu polena na ambroziji.
Stručnjaci smatraju da u zavisnosti od vrste polena na koji je čovjek osjetljiv, alergije možete imati u jednoj, dvije ili sve tri sezone.
Alergijski testovi mogu pomoći u identifikaciji okidača, ali u slučaju sezonskih alergija to najčešće nije neophodno jer čovjek sam po sebi može prepoznati na šta je alergičan.
Smanjite izloženost polenu
Najbolji način da izbjegnete simptome sezonskih alergija je da izbjegnete izloženost polenu. To znači da manje vremena provodite napolju. Pošto to nije uvijek praktično, važno je barem smanjiti izloženost.
Iako mnogi od nas prozore i vrata otvaraju u jutarnjim satima razi prozračivanja prostorija, najviše polena ima baš u jutarnjim satima, pa je dobro držati prozore i vrata zatvorenim u tom periodu.
Takođe, nivo polena može varirati iz dana u dan, pa treba biti oprezniji u periodima kada je koncentracija visoka. To može ovisiti od nekoliko faktora koje često ne možemo upratiti.
Kako biste smanjili izloženost polenu i ublažili simptome sezonskih alergija, preporučuje se svakodnevno provjeravati nivo polena putem aplikacija za vremensku prognozu i u skladu s tim planirati aktivnosti. Ako izlazite napolje, posebno u prirodu, korisno je nositi masku za lice koja može pomoći u filtriranju čestica polena. Tokom vožnje automobilom, izbjegavajte otvaranje prozora, naročito u jutarnjim satima kada je koncentracija polena najviša, i uključite opciju unutrašnje cirkulacije zraka kako biste spriječili ulazak alergena. Po povratku kući, preporučuje se odmah presvući i istuširati jer se polen zadržava na odjeći, koži i kosi, te može dodatno pogoršati simptome ako se ne ukloni na vrijeme.

Počnite s terapijom prije pojave simptoma
Ako znate da vam alergije počinju u određenoj sezoni, preporučujem da unaprijed počnete koristiti sprej za nos ili druga pomagala koja mogu spriječiti ili barem ublažiti simptome polena.
Ako više volite prirodan pristup, možete koristiti fiziološke otopine za ispiranje nosa, jer se polen zadržava u nosnoj šupljini, a ispiranje nosa fiziološkom otopinom može pomoći da se ukloni dio polena i time umanji mogućnost reakcije.
Otopine se mogu kupiti u apotekama i prodavnicama, ali važno je koristiti sterilnu vodu – destilovanu, flaširanu ili prokuhanu i ohlađenu.
Prepoznajte simptome na vrijeme
Da biste brzo reagovali i počeli s tretmanom, morate znati prepoznati simptome – i one očigledne i one suptilnije, jer nije rijetkost da ljudi zamijene simptome alergije s virusnom infekcijom gornjih disajnih puteva, poput prehlade ili gripe.
Simptomi sezonskih alergija najčešće se ogledaju kroz curenje iz nosa, začepljenost disajnih puteva, suzenje i svrbež očiju, učestalo kihanje, grebanje u grlu, osjećaj opće iscrpljenosti i glavobolje.
Ovi znakovi mogu se pojaviti pojedinačno ili u kombinaciji, a često ih je moguće zamijeniti s običnom prehladom. Upravo zato je važno reagovati čim ih primijetite i započeti odgovarajući tretman kako biste spriječili pogoršanje simptoma.

Uzmite antihistaminik
Čak i ako preduzimate sve mjere, alergije se ipak mogu javiti, stoga se preporučuje korištenje antigistaminika, naravno uz konsultacije sa vašim doktorom ili farmaceutom.
Antihistaminici su efikasni u ublažavanju različitih simptoma sezonskih alergija, posebno kada je riječ o začepljenosti nosa, učestalom kihanju, grebanju u grlu i svrbežu očiju. Djeluju tako što blokiraju histamin, supstancu koju tijelo oslobađa tokom alergijske reakcije, čime pomažu u smanjenju nelagode i poboljšanju svakodnevnog funkcionisanja.

Kada posjetiti doktora?
Ako simptomi ne prestaju uprkos lijekovima koji se mogu kupiti bez recepta, vrijeme je za posjetu doktoru jer je moguće da se simptomi ne poprave nakon sedam do deset dana, pa možda i nije riječ o alergiji.
Ponekad se simptomi jake alergijske reakcije, poput začepljenosti nosa, curenja i pritiska u licu, mogu zamijeniti sa sinusnom infekcijom.
Svakako, savjetuje se da prije konzumiranja bilo kakvih lijekova ili preparata za prevenciju i suzbijanje alergijskih reakcija posavjetujete se sa vašim doktorom ili farmaceutom u apoteci.
Čitajte i o:
Ovo može biti znak da vam je telefon hakovan: Obratite pažnju na jedan detalj
Da li vam pripada povrat poreza? Provjerite ko sve ima pravo i kako do novca