U Veljacima 12. maja kolektivna dženaza žrtvama Bratunca

U Memorijalnom kompleksu Veljaci 12. maja bit će održana kolektivna dženaza i ukop žrtava bošnjačke nacionalnosti ubijenih tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu na području Bratunca.

Ove godine bit će obavljen ukop jedne identifikovane žrtve, dok se u preostalim tabutima nalaze posmrtni ostaci više osoba koji će privremeno biti sahranjeni. Komemorativni program obuhvata okupljanje porodica žrtava, obraćanja zvaničnika te klanjanje kolektivne dženaze.

Ispraćaj tabuta planiran je za 11. maj ispred Komemorativnog centra Tuzla.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bratunac, Elvir-ef. Hodžić, pojasnio je da će ove godine, osim jedne identifikovane žrtve, biti obavljen i privremeni ukop pronađenih posmrtnih ostataka za koje se pretpostavlja da pripadaju žrtvama zločina u Suhoj.

„Prva osoba je identifikovana, drugi slučaj je naredbom Tužilaštva i Suda TK privremeno rješenje ukopa kostiju koje smo pronašli u lomači u Suhoj i na osnovu izjava svjedoka pretpostavljamo da se radi o osobama koje potražujemo. Radi se uglavnom o djeci, a sve u nadi da će medicina dodatno napredovati i da će se moći utvrditi identitet osoba o kojima se radi“, kazao je Hodžić.

Organizatori poručuju da je obaveza svih generacija čuvati kulturu sjećanja i govoriti istinu o zločinima počinjenim nad Bošnjacima Bratunca, dok porodice i nakon više od tri decenije nastavljaju potragu za posmrtnim ostacima svojih najmilijih i pravdom.

pročitajte i ovo