Zaštita kože od sunca ključna tokom visokih temperatura

Zaštita kože od sunca posebno je važna u danima kada nas očekuju visoke temperature i pojačano UV zračenje. Meteorolozi najavljuju nestabilno vrijeme do kraja sedmice, dok se od vikenda prognoziraju ekstremne vrućine, zbog čega stručnjaci upozoravaju na potrebu pravilne njege i zaštite kože.

Ljeto je uveliko stiglo, a uz kupanje i boravak na otvorenom mnogi zaborave koliko sunčeve zrake mogu biti štetne za kožu. Pravilna zaštita kože od sunca nije samo stvar estetike, već važan segment očuvanja zdravlja.

Specijalistica dermatovenerologije, dr. Senada Resić Džananović, v.d. načelnice Klinike za kožne bolesti UKC-a Tuzla, ističe da je sunce izvor života, ali da ga treba koristiti s mjerom.

“Puno je tu faktora koji doprinose zaštiti naše kože i našeg cjelokupnog organizma kada je u pitanju zaštita od sunca. Opet, da napomenem da je sunce naš najbolji prijatelj, izvor života, samo trebamo znati na pravilan način koristiti zrake sunca, odnosno u onoj količini i mjeri koja utiče na naše zdravlje,” kaže Resić Džananović.

Meteorolog Bakir Krajinović iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda navodi da će vrijeme u narednim danima biti promjenjivo, ali s naglim porastom temperatura.

„Atmosfera iznad BiH, pa i Tuzlanskog kantona, narednih dana neće biti u potpunosti stabilna. Očekujemo nešto više oblaka, posebno u četvrtak, kada su moguće i padavine. No, ono što slijedi od petka do ponedjeljka jeste nagli porast temperatura, uz vrijednosti između 35 i 40 stepeni Celzijusa i visoke vrijednosti UV indeksa.“

U takvim uvjetima, UVB zrake oštećuju površinski sloj kože, dok UVA zrake prodiru dublje i mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja ćelijskog DNK, upozorava Resić Džananović.

„UVA zrake djeluju na dublje slojeve kože, dovode do oštećenja DNA i većeg stvaranja slobodnih radikala, koji mogu dovesti do promjena ćelije, premalignih i malignih lezija.“

Preporuka ljekara je korištenje krema sa zaštitnim faktorom ne manjim od 30, a za osobe svijetle puti minimalno 50. Osim toga, preporučuje se nošenje lagane, svijetle odjeće i nanošenje kreme čak i u oblačne dane.

„Ta fotoprotekcija treba biti kontinuirana tokom čitave godine, a posebno u proljeće i ljeto kada je sunčevo zračenje najintenzivnije,“ dodaje Resić Džananović.

Zbog visoke temperature i UV indeksa, stručnjaci upozoravaju da je u narednim danima posebno važno izbjegavati direktno izlaganje suncu u najtoplijem dijelu dana.

„Rizici od ekstremno visokih temperatura i jakog UV zračenja su veliki, posebno za starije osobe, djecu i hronične bolesnike. Biće dosta izazovno narednih dana,“ poručuje Krajinović.

Nadležne službe savjetuju građanima da se ponašaju odgovorno, kako bi spriječili moguće zdravstvene posljedice izazvane ljetnim vremenskim uslovima.

pročitajte i ovo