Antifašisti u Tuzli
Antifašisti iz zemalja bivše Jugoslavije okupili su se danas u Tuzli kako bi obilježili 80. godišnjicu borbe protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu. Simbolično, kako kažu, u gradu koji je imao najviše slobodne teritorije tokom ‘40ih godina.
“Došli smo iz Crne Gore kako bi ovdje u Tuzli obilježili dan pobjede nad fašizmom.”
“Danas smo došli u Tuzlu da kažemo mladima da je neophodno da njeguju antifašističke vrijednosti jer samo tako mogu da osiguraju pravu budućnost ove zemlje.”
“Antifašizam je vrijednost sama po sebi, i svako od nas bi je trebao njegovati u sebi”, poručili su gosti iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore koji su danas obilježili 9. maj u Tuzli.
Organizatori ovogodišnje jubilarne godišnjice poručuju kako se uloga Bosne i Hercegovine odnosno tadašnje Jugoslavije u borbi protiv nacizma i fašizma zajedno sa svim njenim građanima ne smije zanemariti.
„Stvari zapravo nisu jednostavne. Ovi skupovi služe da ljude podsjetimo da smo mi 1945. godine bili pobjednici. Da smo bili na strani svjetske anifašističke koalicije. Da smo jedini stvorili vojsku i pobijedili. Da smo bili primjer svima da dok je čitava Evropa bila pod fašističkom i nacističkom čizmom, mi smo imali slobodne teritorije.“ poručio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.
Ističu i kako osam decenija kasnije, fašizam ponovo postoji i raste, ali u drugoj formi, često pod maskom patriotizma i domoljublja. Stoga, poručuju kako je neophodno podučavati mlade o antifašizmu i pravoj historiji kojom se često manipuliše.
„Poruka mladima, mladi, dragi mladi, ono što vas uče u školama iz povijesti, provjerite da li je to baš tako bilo. Provjerite da li tu ima nacionalizma, da li tu ima neoustaštva, da li su to kvazipovjesničari, pitajte roditelje, djedove ili bake šta se to tačno dešavalo od ’41 do ’45 godine. Da li je Jugoslavija 1945. godine oslobođena ili nije kako drugi tvrde. Prema tome, dragi mladi, i mi smo bili mladi puni elana, volje, ponosa, mi smo se borili za ono što danas antifašizam zastuplja a to su sloboda, jednakost i ravnopravnost.“ navodi Miroslav Delić, potpredsjednik sveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske.
Iako se godinama poslije Drugog svjetskog rata vjerovalo da je fašizam pobijeđen, antifašisti smatraju da on i dalje postoji, a da je njegov vrhunac viđen tokom ‘90ih godina, ali i da tragovi postoje dan danas.
„Mi smo bojim se, dosta dugo živjeli u zabludi da je fašizam pobijeđen i istrebljen. Ali on je kao ideologija kao potencijalna opasnost preživjeo, živ je i trajat će što je veoma opasno. Čeka zgodnu priliku, pogodno tlo i mijenja svoje pojavne oblike. Tako da se nažalost, kao što se i tada izvorno desilo, plašim se da se i danas dešava da se on revitalizuje a mi ga ne prepoznajemo, još ga ne shvatamo dovoljno ozbiljno da nađemo i sprovedemo instrumente za odbranu od fašizma.“ kazao je potpredsjednik SUBNOR-a Crna Gora Stevan Radunović.
Predsjednik SUBNOR-a Srbija Dragoljub Đorđević navodi da „Antifašizam predstavlja civilizacijsku odrednicu i ona će na kraju odnijeti prevagu i pobjedu bez obzira na svu silu i moć kapitala koji stoji iza fašizma, iako je to dug proces, iako to spada u idealisanja, smatram da je antifašizam to što civilizacija treba da slijedi.“
Antifašisti položili su cvijeće na spomen obilježja na Slanoj banji i na Kapiji, dok je na Trgu slobode organizovana manifestacija u znak sjećanja na borbu svih antifašista u Jugoslaviji tokom Drugog svjetskog rata. Iz Tuzle poslate su poruke slobode i ljubavi prema svim ljudima.
SMRT FAŠIZMU, SLOBODA NARODU