Sve više domaćinstava ovih dana pokušava pronaći balans između ugodnog rashlađivanja i rastućih računa za električnu energiju. Vreli ljetni dani pretvorili su klima-uređaje iz luksuza u neophodnost, ali istovremeno i u glavne “osumnjičene” kada stigne račun za struju.
Pitanje koje mnogi postavljaju je: da li je isplativije ostaviti klimu da radi bez prekida ili je uključivati samo kada je zaista potrebno? Iako se čini logičnim da povremeno korištenje donosi uštedu, stvarnost je ponešto drugačija.
Stručnjaci ističu da klima-uređaji najviše energije troše upravo pri paljenju. Kada se uključi iz hladnog stanja, kompresor radi punim kapacitetom kako bi prostor što prije rashladio, što značajno povećava potrošnju. S druge strane, kada klima neprekidno održava stabilnu temperaturu, njen rad postaje ravnomjerniji, tiši i energetski efikasniji.
Procjene govore da prosječan klima-uređaj snage 2,5 kW može trošiti između 0,8 i 1,2 kWh na sat. Ako radi osam sati dnevno, potrošnja se može popeti i do 300 kWh mjesečno, što nije zanemarivo – ali ni previsoko, s obzirom na to da se time osigurava udobnost tokom cijelog ljeta.
Kako biste izbjegli šok pri dolasku računa, preporučuje se podešavanje temperature na 25 do 26 stepeni, zatvaranje prozora i vrata, redovno čišćenje filtera te korištenje tajmera i “eco” režima rada. Svaka od ovih navika može donijeti značajnu uštedu.
Klima ne mora biti neprijatelj kućnog budžeta ako se koristi pametno. Umjesto čestog paljenja i gašenja, bolji izbor je konstantno hlađenje s optimalnim postavkama. Na taj način, ljeto ostaje podnošljivo, a budžet pod kontrolom.