Pravila oblačenja za uzlaka u javne ustanove u BiH
“Vjerovatno ste čuli da je krenulo predavanje dokumenata za besplatne karte za prijevoz, gradski i prigradski. Juče sam sa mamom čekala u redu i svega se nagledala pa evo par informacija, da ne hodate džaba. Dakle, važnije od dokumenata a istaknuto je i na vratima ulaza u opštinu, ne možete ući u kratkim hlačama, bermudama, šorcevima, majicama na bretele i bez rukava, plastičnim i gumenim papučama za jezero. Obezbjeđenje će vas vratiti bez obzira kojim ste poslom došli”, ovako je svoje iskustvo podijelila građanka Tuzle na jednoj FB grupi kako bi skrenula pažnju i ostalim građanima na kodeks oblačenja u javnim ustanovama.
Iako nisu nova, pravila oblačenja prilikom ulaska u javne ustanove u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme sve češće izazivaju pažnju javnosti, najčešće zbog toga što se sve strožije provode, a mnogi građani i dalje nisu upoznati s njihovim sadržajem.
Ne postoji jedinstven zakon koji reguliše pravila oblačenja za sve javne institucije, ali većina ih se oslanja na interne akte, kodekse ponašanja ili kućne redove.
U njima se najčešće navodi da posjetioci trebaju biti prikladno obučeni, odnosno da se očekuje određeni nivo ozbiljnosti i poštovanja prema prostoru u koji ulaze.
Šta nositi u javnim ustanovama?
U praksi to znači da su u mnogim institucijama zabranjene majice bez rukava, kratke hlače, suknje iznad koljena, papuče, japanke, prozirna i oskudna garderoba, te odjeća koja otkriva veće dijelove tijela.
Takav način odijevanja ocjenjuje se kao neprimjeren za prostorije poput sudova, općinskih i kantonalnih službi, domova zdravlja, pošta i sličnih ustanova.
Zaposlenici na ulazima, uključujući zaštitare i osoblje za prijem stranaka, imaju pravo procijeniti je li odjeća posjetioca u skladu s pravilima. Ukoliko ocijene da nije, mogu osobu zamoliti da napusti prostor ili joj jednostavno uskratiti pristup.
Takve situacije, posebno tokom ljetnih mjeseci, nisu rijetke čak ni kada je riječ o dolasku zbog hitnih poslova ili ročišta.
Slična pravila širom Evrope
Mišljenja građana o ovim pravilima su podijeljena. Jedni ih smatraju pretjerano strogim, posebno u vrijeme visokih temperatura, dok drugi ističu da institucije predstavljaju državu, te da i ponašanje i izgled u njima mora biti u skladu s određenim standardima.
Slična pravila važe i u zemljama regiona, ali i širom Evrope. Od građana se, barem pri formalnim dolascima u državne institucije, očekuje osnovna doza urednosti i ozbiljnosti.
Najprihvatljivijom kombinacijom za odlazak u javne ustanove i dalje se smatraju duge pantalone ili suknje, zatvorena obuća, majice ili košulje s rukavima i odjeća koja ne otkriva tijelo u mjeri koja bi mogla biti ocijenjena kao neprimjerena.
ČITAJTE: Federalno ministarstvo objavilo nove iznose: Invalidnine rastu i 2025. godine