Snijeg i dalje pravi probleme, Tuzla među gradovima sa najvećim snježnim pokrivačem

Tokom noći u većem dijelu Bosne i Hercegovine povećala se visina snježnog pokrivača u brojnim gradovima i planinskim područjima. Prema jutrošnjim mjerenjima u 8 sati, u Tuzli je izmjereno 45 centimetara snijega.

Podaci pokazuju da je jutros najviše snijega izmjereno na Bjelašnici, gdje visina snježnog pokrivača iznosi 239 centimetara. Han Pijesak je zabilježio 57 centimetara, Tuzla 45, Čemerno 30, Sarajevo-Bjelave 21, Mrkonjić Grad 20, Sokolac 18, Doboj 12, Sanski Most i Srebrenica po 5, Banja Luka i Prijedor po 4, dok su u Gacku izmjerena 3 centimetra snijega.

Nadležne službe i dalje pozivaju na dodatni oprez u saobraćaju, kao i na izbjegavanje putovanja bez prijeke potrebe, s obzirom na to da se vremenski uslovi i dalje mogu brzo mijenjati. Prema podacima BIHAMK-a od 29. marta u 9:15 sati, zbog ugaženog i raskvašenog snijega obustavljen je saobraćaj za teretna vozila na više prevoja, među njima i na Banj Brdu na pravcu Bijeljina–Tuzla, dok se na većini planinskih prevoja širom zemlje saobraća otežano.

Federalni hidrometeorološki zavod ranije je upozorio da se uz izražen pad temperature u Bosni i Hercegovini očekuju snijeg i susnježica, pri čemu se najviše snijega prognozira na planinama i u Krajini, ali snijeg nije isključen ni u drugim dijelovima Bosne. Zavod je objavio i da se nestabilno vrijeme sa temperaturama ispod višegodišnjeg prosjeka može zadržati do pred kraj naredne sedmice.

pročitajte i ovo