U Federaciji Bosne i Hercegovine tokom 2024. godine najpopularnije ime za djevojčice bilo je Merjem, koje je izabrano za 308 novorođenih djevojčica. Slijede imena Sara sa 262 i Asja sa 209 djevojčica, što ih svrstava na drugo i treće mjesto po učestalosti. Na četvrtom mjestu nalazi se ime Esma, koje je dobilo 203 djevojčice, dok je peto mjesto zauzelo ime Iman, koje nosi 185 djevojčica.
Među deset najčešćih ženskih imena u Federaciji BiH nalaze se još i Hana (169), Ema (168), Amina (163), Lejla (149) i Una (116). Ova imena pokazuju kombinaciju tradicionalnih i savremenih imena, s jasnim uticajem vjerske i kulturne tradicije u izboru imena u ovom entitetu.
Imena koja su davana dječacima
Kada je riječ o imenima koja su roditelji najčešće davali dječacima, na prvom mjestu našlo se ime Davud, koje je dobilo 278 novorođenih dječaka. Slijedi Hamza, koje je odabrano za 272 dječaka, dok je ime Ali izabrano za njih 249, čime zauzima treće mjesto. Četvrto i peto mjesto pripadaju imenima Ahmed (203) i Amar (196).
Na šestom mjestu najčešćih muških imena u FBiH nalazi se ime Imran, koje je dobilo 176 dječaka, a odmah iza njega su Omar (169), Harun (148), Eman (135) i Džan (130). Imena su u velikoj mjeri inspirisana islamskom tradicijom, ali se među njima nalaze i ona koja su sve češći izbor zbog svog savremenog prizvuka i jednostavne izgovorljivosti.
Imena u Republici Srpskoj
S druge strane, u entitetu Republika Srpska, slika o popularnosti imena pokazuje drugačije kulturne i tradicijske preference. Prema podacima Zavoda za statistiku RS-a, najčešće žensko ime bilo je Milica, koje već duži niz godina zauzima vodeće mjesto u ovom entitetu. Osim Milice, među najpopularnijim ženskim imenima u RS-u su i Sofija, Marija, Ana, Irina, Dunja, Teodora, Nađa, Mila i Una.
Ova imena ukazuju na jaku prisutnost pravoslavne i slavenske tradicije, ali i na sve izraženiji uticaj modernih trendova koji favorizuju kratka i fonetski jednostavna imena.
Kada je riječ o muškim imenima u Republici Srpskoj, najčešći izbor roditelja bio je Vasilije. Slijede Lazar, Luka, Stefan, Uroš, Jovan, Dušan, Aleksa, Pavle i Matej. Kao i u slučaju ženskih imena, muška imena u ovom entitetu također odražavaju duboku ukorijenjenost u pravoslavnoj i nacionalnoj tradiciji, s naglaskom na imena svetaca i biblijskih ličnosti.
Pregled najpopularnijih imena u oba entiteta BiH pokazuje zanimljive razlike koje odražavaju kulturnu i vjersku raznolikost unutar zemlje. Dok se u Federaciji BiH najčešće biraju imena sa islamskim korijenima i arapskim porijeklom, u Republici Srpskoj prevladavaju imena koja su tradicionalno prisutna u pravoslavnom svijetu.
Osim što predstavljaju lični identitet, imena često reflektuju vrijednosti, vjerovanja i kulturne obrasce zajednice kojoj pojedinac pripada, pa izbor imena u BiH i ove godine ostaje svojevrsno ogledalo društvenih i kulturnih razlika koje karakterišu zemlju.
Možda će vas zanimati i ovo:
/ANKETA/ Moguće povećanje: Kolika penzija bi usrećila penzionere?