12.8 C
Tuzla
19.05.2024.

Na nivou TK bi uskoro mogao biti osnovan jedinstveni Centar za socijalni rad

Od ubistava u Gradačcu prošlo je više od dvije sedmice, međutim, ova tema i dalje je aktuelna, s obzirom da osim pitanja sigurnosti građana povlači i pitanje gdje je došlo do propusta. Zbog toga se radi na izradi novih planova, koji uključuju i potencijalno osnivanje jednistvenog Centra za socijalni rad na nivou Tuzlanskog kantona.

„Imali bismo jedan Upravni odbor, jednog direktora, ovi postojeći bi bile podružne jedinice po gradovima i općinama. Dakle, puno jednostavniji način funkcionisanja, bila bi drugačija ta raspodjela odgovornosti, neka vrsta standardizacije prema kojom bismo išli“ – rekao je Irfan Halilagić, premijer TK.

Ovo nisu jedini planovi. Cilj je kroz sigurnosne mjere, koje su nedavno donesene, građanima omogućiti sigurno okruženje. Te mjere prvo će biti provedene u školama, a plan je i da se kroz nadležne institucije i ustanove radi na poboljšanju sigurnosti svih stanovnika. Prvi korak je, smatra premijer kantona, već učinjen, a sljedeći je kaže on, na Upravi policije, kojoj je Vlada dodijelila sredstva za poboljšanje rada.

„Za ta sredstva prošle godine 15 miliona, ove godine 9 miliona, mi očekujemo rezultate. To je ono što je sa našeg aspekta važno, da tražimo rezultate, a s druge strane i za nerezultate. S druge strane, kada govorimo o rodno zasnovanom nasilju, Vlada TK je izvršila svoje obaveze kada je finansiranje Sigurne kuće u pitanju. Vlada Federacije to nije učinila. Mi smo uplatili sve na vrijeme, ali postavlja se pitanje da li je to dovoljno“, dodao je Halilagić.

Da ima prostora za rad i poboljšanje sigurnosti, smataju i iz Misije OSCE-a u BiH. Ističu da su ideje koje vlast u kantonu ima dobre, ali da na njihovoj provedbi treba raditi što prije.

„Veoma smo uznemireni zbog nedavnih dešavanja. Od 2015. godine zbog tragičnih okolnosti 56 žena izgubilo je život. U studiji OSCE-a došli smo do podatka da 48 posto žena je doživjelo nasilje, a vipe od 80 posto od tog broja ostaje neprijavljeno“, kazao je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.

Zbog toga, dodaju iz Misije OSCE-a, na ovom problemu, ne može i ne smije raditi samo policija, nego se u proces prevencije i sprječavanja rodno zasnovanog nasilja moraju uključiti i pravosuđe i centri za socijalni rad.

 

Vezane vijesti

TUZLA