Promjena prezimena nakon razvoda
Promjena prezimena u Bosni i Hercegovini, bilo da se radi o vraćanju djevojačkog prezimena nakon razvoda ili odabiru potpuno novog prezimena, proces je koji iziskuje ne samo strpljenje, već i ozbiljnu papirologiju i finansijska izdvajanja.
Osoba koja nakon razvoda želi promijeniti prezime, ima zakonski rok od šest mjeseci da izjavi svoju namjeru i to od dana kada je u matičnu knjigu rođenih unesena zabilješka o prestanku braka. Izjava se može dati kod matičara prema mjestu prebivališta, koji zatim tu izjavu dostavlja matičaru koji vodi matičnu knjigu rođenih osobe koja podnosi zahtjev.
Zakon o ličnom imenu predviđa izuzetke
Zakon o osobnom imenu predviđa i određene izuzetke. U slučaju poništenja braka prezime koje je osoba uzela prilikom sklapanja braka može zadržati samo ako druga strana, odnosno suprug ili ona koja nije odgovorna za poništenje na to pristane.
Kada je riječ o općoj promjeni ličnog imena, zakon ne ostavlja mnogo prostora onima koji nisu izmirili svoje obaveze. Tako, promjenu imena ne mogu izvršiti osobe koje imaju dugovanja po osnovu zakonskog izdržavanja djece ili bivšeg bračnog partnera kao ni one koje nisu izmirile novčane kazne određene u prekršajnim ili krivičnim postupcima.
Osobe koje su krivično kažnjavane u posljednjih pet godina, ili koje imaju neizmirene porezne i carinske obaveze, također nemaju pravo na promjenu imena.
Nakon što se promjena imena odobri i upiše u matičnu knjigu rođenih, osoba je dužna u roku od 30 dana podnijeti zahtjev za zamjenu svih identifikacijskih dokumenata počevši od lične karte, pasoša do vozačke dozvole i drugih. Ukoliko to ne učini, rješenje o promjeni imena se poništava.
Zakon predviđa novčane kazne
Zakon predviđa i kazne za nepoštivanje pravila. Tako se odgovorna osoba u kantonalnom ministarstvu može kazniti novčanom kaznom od 300 KM do 1500 KM ako ne postupa po zahtjevima građana.
Fizička osoba koja se u pravnom prometu ne koristi svojim ličnim imenom, ili koristi tuđe, može biti kažnjena sa 50 do 300 KM. Isti iznos kazne predviđen je i za roditelje koji ne prijave ime djeteta u roku od 30 dana od rođenja kao i za one koji ne zamijene lične dokumente u predviđenom roku nakon promjene imena.
Potrebno 12 dokumenata za vraćanje prezimena
Ako se osoba odluči na korak koji znači promjena prezimena nakon razvoda ili iz bilo kojeg drugog razloga mora prikupiti ukupno 12 dokumenata od kojih svaki nosi određene troškove.
Najprije je potrebno otići u MUP i preuzeti formular – Zahtjev za promjenu imena ili prezimena. Uz taj zahtjev prilaže se izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih, uvjerenje o slobodnom bračnom statusu, državljanstvo, uvjerenje da osoba nije mijenjala ime u posljednjih pet godina, presuda o razvodu braka, te uvjerenje suda da se protiv podnosioca ne vodi krivični postupak.
Potrebno je pribaviti i potvrde Uprave za indirektno oporezivanje i Porezne uprave da nema dugovanja, zatim uvjerenje o prebivalištu i kretanju iz MUP-a, ovjerenu kopiju lične karte, te ovjerenu izjavu da osoba želi koristiti novo prezime.
Za sve ove dokumente se plaćaju različite takse krenuvši od kantonalne administrativne takse u iznosu od 8 KM, do znatno viših taksi za uvjerenja iz Porezne uprave, UIO, suda i ovjera dokumenata, čime se ukupni trošak penje i na više desetina konvertibilnih maraka.
Promjena prezimena nakon vjenčanja, koji dokumenti su vam potrebni?
Ako se promjena prezimena vrši nakon vjenčanja, proces je nešto jednostavniji. Tu je potrebno samo priložiti rodni list, državljanstvo, vjenčani list, CIPS i staru ličnu kartu.
Bez obzira na razlog promjene prezimena, jasno je da procedura nije nimalo jednostavna. Zakonske obaveze i propisi u ovom području uređeni su detaljno, s ciljem da se osigura pravna sigurnost i odgovornost.
Oni koji se odluče na ovaj korak – promjena prezimena nakon razvoda, moraju biti spremni na ozbiljnu administrativnu proceduru, ali i na dodatne troškove koji idu uz svaku potvrdu i taksu.
Možda će vas zanimati i ovo:
Da li vam pripada povrat poreza? Provjerite ko sve ima pravo i kako do novca
Nova šansa za mlade: 20 miliona KM za stambeni kredit