Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je države da u narednoj deceniji uvedu dodatne poreze i povećaju cijene alkohola, duhana i bezalkoholnih pića za najmanje 50 posto.
Ova mjera, prema SZO-u, ima za cilj smanjenje konzumacije proizvoda koji su usko povezani s hroničnim bolestima poput dijabetesa i određenih oblika raka.
U saopćenju se navodi da bi povećanje poreza ne samo doprinijelo zaštiti javnog zdravlja, već bi i otvorilo dodatne izvore prihoda za zemlje koje se suočavaju s rastućim javnim dugovima i sve manjom međunarodnom pomoći.
“Zdravstveni porezi su jedan od najefikasnijih alata koje imamo,” izjavio je Jeremy Farrar, pomoćnik generalnog direktora SZO-a, naglašavajući hitnost djelovanja.
Nova inicijativa SZO-a, predstavljena pod nazivom “3 do 35” na UN-ovoj konferenciji o finansiranju razvoja u Sevilli, ima za cilj prikupiti bilion dolara do 2035. godine upravo kroz ovakve porezne mjere.
Iako je u prethodnim godinama naglasak bio na oporezivanju duhana, SZO sada po prvi put predlaže konkretno i simultano povećanje cijena svih triju kategorija proizvoda – duhana, alkohola i zaslađenih bezalkoholnih pića.
Generalni direktor SZO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus, poručio je da ovakvi porezi mogu pomoći vladama da ojačaju zdravstvene sisteme i odgovore na nove izazove kroz dodatna budžetska sredstva.
Prema podacima SZO-a, čak 140 zemalja je već tokom posljednje decenije u prosjeku povećalo poreze na duhan za više od 50 posto. Organizacija u narednim mjesecima planira dodatno razviti preporuke, uključujući i definiciju ultra-prerađene hrane, koja bi također mogla biti obuhvaćena novim poreznim politikama.
Inicijativu podržavaju Svjetska banka, OECD i Bloomberg Philanthropies, a ona uključuje i konkretnu tehničku pomoć zemljama koje žele primijeniti ove mjere u praksi.