Neradnim nedjeljama želi se stati u kraj, Sindikati negoduju
Prošlo je više od pet mjeseci otkako je stupio na snagu Zakon o neradnim nedjeljama u Federaciji Bosne i Hercegovini. Na samom početku, ova odluka dobila je pozitivne reakcije, no kako vrijeme odmiče sve više je onih koji ovu odluku vide kao brzu te su mišljenja da je treba korigovati.
Jedan od razloga zbog čega je to tako jeste više posla dan ili dva ranije u marketima, gužve u redovima na kasi ali i odlazak građana iz Federacije BiH i drugi entitet kako bi obavili kupovinu.
Po uzoru na Hrvatsku koja ima dobar model rada nedjeljom, jedan od prijedloga za ublažavanje ove mjere jeste da tokom godine, trgovine rade ukupno 16 nedjelja uz dodatne dvije koje bi lokalne zajednice mogle proglasiti radnim u zavisnosti od važnih događaja ili sezonskih potreba.
Samim tim, došlo je do pitanja šta će biti sa neradnim nedjeljama u Federaciji Bosne i Hercegovine, hoće li to donijeti dobro radnicima i da li će im biti dovoljan broj dana koji će provoditi sa porodicom ukoliko se zakon izmijeni?
O tom prijedlogu govorio je i federalni premijer Nermin Nikšić. Prema njegovim riječima, prijedlog izmjena zakona je već spreman. Nikšić smatra da su neradne nedjelje već donijele važan iskorak za hiljade radnika koji su ranije slobodan dan imali samo za praznike, ali i da bi bilo korisno razmotriti pozitivna iskustva iz zemalja u okruženju.
” Ne postoji jedinstven stav. Mišljenja su podijeljena, ali vjerujem da će nova zakonska rješenja biti pokušaj balansa između potreba tržišta i prava radnika”, rekao je Nikšić.
S druge strane Sindikat se ne slaže sa ovom odlukom. Predsjednica Sindikata radnika trgovine FBiH Mersiha Beširović u intervju za Faktor istakla je kako bi se predloženim izmjenama o neradnim nedjeljama radnicima ukinulo ono što su dobili prije više od pola godine. Beširović smatra da bi pravo na odmor trebalo da bude temelj, a ne ustupak.
” Ovo što se sada predlaže nije nikakav kompromis. Oduzima se radnicima ono što su jedva izborili. Umjesto toga, očekivali smo da će zakon otvoriti i pitanje prazničnog rada, kao i da će se izmijeniti Zakon o radu tako da se za rad nedjeljom i praznikom isplaćuje dnevnica koja bi iznosila najmanje tri puta više od redovne”, istakla je.
Osim ovoga, promjene o neradnim nedjeljama se ne odnose samo na radnike u trgovinama. Od uvođenja ovog zakona o neradnim nedjeljama su dobro profitirale benziske pumpe jer su postale mjesto za potrošače s obzirom na to da nude više od osnovnih potrepština.
Novi pravilnik o prodaji na benziskim pumpama
S tim u vezi, federalno ministarstvo trgovine donijelo je pravilnik o tome šta se smije podavati na benziskim pumpama a šta je zabranjeno.
Tako je dozvoljena prodaja sitnih prehrambenih proizvoda u fabričkom pakovanju do 1 kg ili 5 litara poput grickalica, pića, žvaka i sladoleda i to onih koje nije potrebno dodatno obrađivati.
Na ovom popisu, kako se navodi u Pravilniku Ministarstva su i putne potrepštine (mape i vodiči, baterije, punjači za telefone, USB kablovi i slična oprema, prva pomoć, dječije igračke i sl.), potom duhan i duhanski proizvodi (cigarete, cigare, duhan, bezdimni duhanski proizvodi, upaljači, šibice, plin za upaljače i sl.). Tu su i higijenski proizvodi (maramice, vlažne maramice, sapuni, dezodoransi, proizvodi za sunčanje, jednokratne dječije pelene i sl.), te dodaci za putnike (kišobrani, sunčane naočale, šeširi, putni jastuci i sl.).
Zabranjena je, prodaja hrane koja zahtijeva posebne uslove čuvanja ili pripremu kod kuće kao što su meso, jaja, brašno, tjestenina, kafa ili ulje. Također, u prodajnoj ponudi ostaju autooprema, novine, higijenska sredstva, duhanski proizvodi i putne potrepštine.
Dalje se pojašnjava da je Pravilnikom dragstor definisan kao maloprodajni objekat površine od 12 do 50 metara kvadratnih, koji radi 24 sata dnevno, a prodaja se mora vršiti direktnim kontaktom s kupcima, bez šalterskog poslovanja.
Nova pravila u FBiH: Šta se smije, a šta ne smije prodavati na benzinskim pumpama?
Pravna i fizička lica koja obavljaju trgovinsku djelatnost dužna su uskladiti minimalno-tehničke uslove za obavljanje trgovine prema odredbama ovog pravilnika u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu, tj. krajnji rok za usklađivanje poslovanja po novom pravilniku je 17.10.2025. godine. Pravilnik je objavljen u Službenim novinama FBiH i na web stranici Federalnog ministarstva trgovine, navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva trgovine.
Možda će vas zanimati i ove vijesti:
Hrana u aprilu najskuplja od 2023: Ovo su namirnice koje najviše udaraju na budžet
Građani BiH uskoro bez dozvole neće moći preći granicu