Tuča prijeti poljoprivredi u BiH
Bosna i Hercegovina se posljednjih godina sve češće suočava s intenzivnim vremenskim nepogodama, posebno olujama i pojavom tuče koje prouzrokuju značajne štete u poljoprivredi i na infrastrukturi.
U ponedjeljak poslijepodne snažno nevrijeme pogodilo je područje oko Bosanske Dubice. Svjedoci navode da je led bio veličine kokošjeg jajeta, a BH Meteo upozorava na mogućnost pojave superćelijskih oluja širom zemlje. Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) najavljuje da su uslovi za tuču prisutni i u narednim danima.
Upozoravajući trend
Podaci FHMZ-a pokazuju da su ekstremne vremenske pojave u porastu, a glavni uzrok tome su klimatske promjene. U posljednjih deset godina zabilježen je rast broja dana sa snažnim grmljavinskim olujama za 25 posto u poređenju s ranijim periodima.
Tokom ljeta 2023. samo na području Tuzlanskog i Posavskog kantona zabilježeno je više od 30 dana s olujnim nevremenima – gotovo dvostruko više nego prethodnih godina. Posebno su stradala poljoprivredna područja.
U junu 2022. godine jaka tuča veličine oraha pogodila je Semberiju i uništila preko 500 hektara povrtlarskih kultura i voćnjaka. Procijenjena šteta iznosila je više od tri miliona KM.
Ljeto 2023. također je donijelo štete u Hercegovini, gdje su u nevremenu nastradali plastenici, vinogradi i voćnjaci u Čapljini i Mostaru. Tuča se najčešće javlja između maja i avgusta, s najizraženijim intenzitetom u junu i julu.
Bilježi se i porast veličine leda – sve češće su kuglice veličine teniske loptice. U julu 2023. u okolini Tešnja tuča je oštetila krovove kuća i razbijala stakla na automobilima.
Reakcije i rješenja
U Republici Srpskoj postoji razvijen sistem lansiranja protugradnih raketa, a tokom 2023. ispaljeno je više od 1200 raketa kako bi se ublažile posljedice tuče.
U Federaciji BiH takav sistem nije u potpunosti razvijen, pa se zaštita najviše oslanja na lokalne inicijative i mehaničke mreže iznad voćnjaka. Tuzlanski kanton jedan je od onih koji uvode sistem protugradne zaštite.
Nestabilno vrijeme nad Tuzlom: Je li spremna protugradna zaštita?
Vlada TK finansirala je nabavku raketa za sisteme protugradne zaštite koji su uspostavljeni na području općina Gračanica, Doboj- Istok, Gradačac, Lukavac, Čelić i Srebrenik. Prilikom vremenskih neprilika, šteta se ne pojavljuje na usjevima nego i na materijalnim dobrima stoga je neophodno promptno reagovati.
Iz resornog ministarstva ističu da je cilj što prije izdvojiti sredstva da bi kompletno područje Tuzlanskog kantona bilo pod ovim sistemom zaštite. U narednom periodu preostale su još četiri opštine: grad Tuzla, Živinice, Banovići i Kladanj.
Građanima i poljoprivrednicima: Pratite upozorenja nadležnih
Meteorolozi najavljuju da će se ovi vremenski obrasci nastaviti, posebno ako se ne preduzmu ozbiljne mjere prilagođavanja klimatskim promjenama. Građanima i poljoprivrednicima se savjetuje da prate upozorenja nadležnih institucija te da osiguraju svoju imovinu i usjeve.
Istraživanja pokazuju da su vremenski uslovi koji pogoduju formiranju velike tuče – one veće od teniske loptice sve češći u pojedinim regijama. Analize pokazuju da klimatske promjene uzrokuju više toplog i vlažnog zraka, što dodatno pojačava grmljavinske oluje.
Također, kako se Zemlja zagrijava, zračne mase postaju nestabilnije, a snježni pokrivač nestaje ranije, omogućujući brže zagrijavanje tla. S tim u vezi, mala tuča zbog toplije atmosfere može da se otopi prije nego dosegne tlo, dok veća tuča pada brže i ima veću šansu da preživi do udara o zemlju.
Sve to zajedno doprinosi većem riziku od pojave ekstremno velike tuče u budućnosti.
Sprema se nevrijeme? Signali koje lako možemo prepoznati i reagovati na vrijeme