Ljekari upozoravaju: Pretjerano rashlađivanje prostorija može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme

Visoke ljetne temperature sve češće nas tjeraju da spas tražimo u klimatiziranim prostorijama, ali ljekari upozoravaju da nepravilna upotreba klima uređaja može dovesti do niza zdravstvenih tegoba. Pretjerano rashlađivanje, posebno kada su u pitanju osjetljive grupe poput starijih osoba i djece, nosi konkretne rizike.

Načelnica Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla, Lejla Kuluglija Memišević, kaže da upravo velike temperaturne oscilacije najteže podnose oni koji su već narušenog zdravlja.

„S obzirom da, pretpostavljam, većina nas ne koristi preporuke da razlika između vanjske i unutrašnje temperature bude između 7 i 9 stepeni, većina stavi na najnižu temperaturu, pa onda izađu na 30. Naravno, te velike oscilacije u temperaturi organizmi koji su mlađi i jači mogu podnijeti, međutim osobe koje imaju narušeno zdravlje, prije svega starije osobe i djeca, mogu imati problema,“ pojašnjava dr. Kuluglija Memišević.

Osim temperaturnih razlika, štetne posljedice može izazvati i direktna izloženost hladnoj struji zraka. Zdravstvene službe bilježe sve više pacijenata sa simptomima koji su povezani upravo s nepravilnim korištenjem rashladnih uređaja.

„Često nam se javljaju pacijenti s mijalgijama, bolom u grudnom košu, srčanim smetnjama, ali najčešće se radi o mišićno-tetivnim problemima, poteškoćama s disanjem i nemogućnošću punog udaha. Razlog tome je upravo hladan zrak,“ dodaje doktorica.

Stručnjaci savjetuju da temperatura u prostorijama ne bude znatno niža od vanjske te da klima uređaji nikada ne budu usmjereni direktno prema ljudima. Najbolje je da hladan zrak struji prema plafonu ili podu, kako bi se izbjegle nagle promjene koje tijelo teško podnosi.

U vremenu kada su vrućine neumoljive, pažljivo korištenje klima uređaja nije stvar komfora već i zdravlja.

pročitajte i ovo