U Skupštini Srbije predložena Rezolucija o genocidu u Srebrenici

Rezolucija o genocidu u Srebrenici, hoće li biti na parlamentarnim klupama u Srbiji?

Poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD predao je Narodnoj skupštini Republike Srbije Prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici, što je odmah izazvalo burne i oštre reakcije u srbijanskim tabloidima bliskim vlasti Aleksandra Vučića.

Rezolucija je podnesena uoči obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u julu 1995. godine, a poslanički klub zatražio je da se o ovom prijedlogu odlučuje po hitnom postupku. U obrazloženju stoji da je prijedlog utemeljen na presudama Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kao i na Rezoluciji Generalne skupštine UN 78/282, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Kako su naveli iz poslaničkog kluba PSG-SDA Sandžaka-PDD, ovim prijedlogom pozivaju sve poslanike Narodne skupštine da pokažu moralnu odgovornost i historijsku svijest, te jasno potvrde evropski put Srbije i njeno distanciranje od politike negiranja i nekažnjavanja zločina.

Narodna skupština Republike Srbije (Skupština Srbije), Beograd, Trg Nikole Pašića
Zgrada Narodne Skupštine Republike Srbije (Skupština Srbije) na Trgu Nikole Pašića noću

Prijedlog su potpisali Pavle Grbović, Ahmedin Škrijelj, Minela Kalendar, Anna Oreg, Šaip Kamberi i Vladimir Pajić. U tekstu rezolucije stoji i da bi Narodna skupština, ukoliko je usvoji, izrazila saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog činjenice da Srbija nije spriječila genocid niti kaznila odgovorne.

Ovakav prijedlog odmah je naišao na žestoke napade iz tabloida pod kontrolom režima. Na portalu „Informer“ ubrzo se pojavio naslov: „DNO DNA! Blokaderska opozicija podnela predlog Skupštini da se Srbija proglasi genocidnom!“ U sličnom tonu oglasio se i „Kurir“, koji je objavio vijest pod naslovom: „BLOKADERSKA OPOZICIJA PODNELA PREDLOG REZOLUCIJE O SREBRENICI: Zahtevaju da se kazni svako ko ‘negira genocid’!“

Posebno im je zasmetao dio prijedloga koji predviđa mogućnost kažnjavanja negiranja genocida, kao i pozivanje Srbije da se javno izvini i prizna odgovornost zbog nesprječavanja zločina.

Kurir u svom izvještavanju dodatno spaja ovu inicijativu s nedavnim protestima opozicije u Srbiji, navodeći da je „blokaderka iz Novog Pazara Emina Spahić“ najavila da je zahtjev za priznavanje genocida u Srebrenici jedan od ciljeva protesta na Vidovdan. Informer je otišao korak dalje, nazvavši predlagače „antisrpskim blokaderima“ koji žele da se „zakonom zabrani poricanje genocida i Srbija proglasi genocidnom državom“.

Ovakve reakcije jasno ukazuju na to da tema Srebrenice u političkom diskursu Srbije ostaje duboko osjetljiva i još uvijek podložna oštrim manipulacijama, osobito u medijima koji pružaju snažnu podršku aktuelnoj vlasti.

pročitajte i ovo