Mjerili smo koliko struje troši punjač mobitela i otkrili. Pogledajte rezultate.
Internetom kruže razne teorije o tome troši li punjač mobitela električnu energiju čak i kad nije priključen na telefon. Da bismo dobili tačan odgovor, priključili smo pametni mjerač potrošnje i testirali dva punjača, obični “spori” i brzi Xiaomi punjač snage 65 W.
Na prvoj slici, gdje su oba punjača uključena u utičnicu, ali nije priključen telefon, mjerimo potrošnju od 0.00 W i struju od 0.00 A, dok je napon stabilan na 223.12 V. Drugim riječima, kada je punjač u utičnici, a mobitel nije spojen, potrošnje nema. Ostavljamo malu rezervu mogućnosti da uređaj ne detektuje ekstremno nisku potrošnju, ali čak i ako postoji, ona je toliko mala da je praktično beznačajna.

Na drugoj slici vidimo trenutak kada se puni telefon običnim punjačem. Uređaj registruje potrošnju od 6.31 W, uz protok struje od 0.04 A i napon od 224.22 V. Ovo pokazuje da spori punjač troši vrlo malo energije tokom punjenja.

Treća slika prikazuje brzi punjač od 65 W u trenutku punjenja. Potrošnja skače na 22.37 W, što i jeste očekivano za ovu tehnologiju punjenja. Brzo punjenje obično traje između 30 i 45 minuta, i tokom tog vremena energija se koristi intenzivnije kako bi se baterija što prije napunila.

Dakle, odgovor na pitanje “koliko struje troši punjač mobitela” je jasan:
Ako punjač nije priključen na telefon, potrošnje nema ili je zanemariva. Ako se telefon puni, potrošnja zavisi od tipa punjača i brzine punjenja, od 6 W do preko 22 W samo dok traje punjenje.
Ipak, ostaje preporuka koju ističu i proizvođači, punjač ne treba ostavljati u utičnici ako niste kod kuće ili ako se telefon ne puni. Ne zbog potrošnje, već zbog potencijalne opasnosti od pregrijavanja ili požara.
Na kraju, misteriozna priča o “gladnim punjačima” je riješena, oni ne troše struju ako ne pune.
Izmjerili smo, ovo je gutač struje u kući