Njeno kraljevsko visočanstvo vojvotkinja od Edinburga, u pratnji britanskog ambasadora u Bosni i Hercegovini Julian Reillya, posjetila je Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine, a tom prilikom su je ugostili predsjedavajući i članovi Kolegija direktora ali i članovi Savjetodavnog odbora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine.
Nikola Perišić, otvarajući zajednički sastanak najprije je poželio dobrodošlicu Njenom kraljevskom visočanstvu i zahvalio se na posjeti koja je od izuzetnog značaja za Institut. Potom je ukratko predstavio dosadašnje rezultate u radu Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine kao i izazove sa kojima se naša zemlja suočava u potrazi za još uvijek velikim brojem nestalih.
-Činjenica da smo do sada pronašli skoro 80 posto nestalih žrtava u proteklom ratu ne oslobađa nas obaveze da nastavimo tragati za onima koje još uvijek tražimo i podrška u tom teškom ali prije svega humanom procesu nam je izuzetno potrebna. To se naročito odnosni na podršku državne vlasti koja izostaje, a zapravo bi morala osigurati materijalno – finansijske i sve druge uvjete za nesmetan rad Instituta koji je od ključnog značaja za pronalazak posmrtnih ostataka još 7.581 žrtve – istakao je Perišić.
Njeno kraljevsko visočanstvo vojvotkinja od Edinburgha tokom boravka u Sarajevu poklonila je svoju maramu putujućoj umjetničkoj instalaciji #MajčinaMarama satkanoj od preko 2.500 doniranih marama iz više od 20 zemalja. Inicijativa simbolizira otpornost, hrabrost i istorijsku ulogu žene tokom i poslije rata u Bosni i Hercegovini.
Istakao je i da u trenutku kada se suočavamo sa nedostatkom relevantnih informacija o lokacijama grobnica i kada su tradicionalne metode traganja za nestalim osobama iscrpljene, neophodna je primjena najsavremenijih tehnologija u procesu traženja što iziskuje dodatna materijalna sredstva sa kojima Institut ne raspolaže.
Sa Njenim kraljevskim visočanstvom vojvotkinjom od Edinburga su potom razgovarali i članovi Savjetodavnog odbora, Midheta Kaloper, Aleksandar Piljić, Zlatko Tuzlak i Vesna Pavlović koji su podijelili svoja lična iskustva te izazove sa kojima se suočavaju kao predstavnici udruženja porodica nestalih osoba. Također su istakli i značaj sudjelovanja porodica nestalih u rad Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine te da Institut mora imati adekvatne uvjete za rad kako bi se pronašli posmrtni ostaci njihovih najmilijih i dostojno sahranili te kako bi porodice nestalih na taj način konačno pronašli svoj smiraj.
