Zatražen pritvor za dvojicu maloljetnika zbog požara u fabrici čiji je suvlasnik Džanan Musa

Požar u fabrici Derubis u Vitezu, čiji je jedan od suvlasnika bh. košarkaški reprezentativac Džanan Musa, predmet je istrage zbog koje je Tužilaštvo Kantona Sarajevo zatražilo jednomjesečni pritvor za dvojicu maloljetnika.

Postupajuća tužiteljica predložila je sudiji za maloljetnike Općinskog suda u Sarajevu određivanje pritvora zbog sumnje da su počinili krivična djela izazivanje opće opasnosti i oštećenje tuđe stvari.

Kao razlog za određivanje pritvora navedena je opasnost da bi osumnjičeni, ukoliko bi se našli na slobodi, mogli ponoviti krivično djelo.

Iz Tužilaštva KS nisu iznosili dodatne detalje jer je riječ o maloljetnicima, a postupanje u ovom predmetu regulisano je Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku.

Dvojica maloljetnika sumnjiče se da su učestvovala u podmetanju požara u fabrici jahti u Vitezu. Požar u fabrici Derubis izbio je 21. augusta u ranim jutarnjim satima, a u okviru istrage uhapšene su ukupno četiri osobe. Dvojica punoljetnih osumnjičenih nalaze se u nadležnosti Tužilaštva Srednjobosanskog kantona.

Kompanija Derubis bavi se proizvodnjom jahti i karavana, a među njenim suvlasnicima je i reprezentativac Bosne i Hercegovine Džanan Musa, koji je u vlasničku strukturu kompanije ušao 2023. godine.

Za sada nije donesena odluka suda o prijedlogu Tužilaštva KS za određivanje jednomjesečnog pritvora maloljetnim osumnjičenicima.

pročitajte i ovo