Čuvarkuća: Prirodni štit za tijelo, dom i duh

Čuvarkuća, drevna biljka savremenih ljekovitih moći

Latinski naziv čuvarkuće – Sempervivum tectorum – u doslovnom prijevodu znači „živjeti vječno na krovu“, što savršeno opisuje otpornost, simboliku i funkciju ove biljke kroz vijekove.

Čuvarkuća je nisko rastuća, višegodišnja sukulentna biljka iz porodice kamenjarki (Crassulaceae), porijeklom iz južne Evrope, a poznata je i po svojoj upotrebi u narodnoj medicini, ali i po statusu biljnog čuvara doma od groma, zla i bolesti.

Stari narodi su je sadili na krovove kuća vjerujući da će ih štititi od udara groma, požara i vještica. U tom smislu, njeno latinsko ime „tectorum“ upravo označava „krovove“. Danas se čuvarkuća jednako cijeni, ali i koristi daleko šire, od kućne apoteke do istraživanja moderne medicine.

Ljekovitost koja traje vijekovima

U narodnoj medicini čuvarkuća je prepoznata po svom adstringentnom, rashlađujućem, antibakterijskom i protuupalnom djelovanju.

Njeni svježi listovi i gusti sok bogati su flavonoidima, polisaharidima koji jačaju imunitet, jabučnom i mravljom kiselinom, mineralima, taninima, masnim uljima i biljnom sluzi. Upravo ta kombinacija čini je djelotvornom u tretiranju raznih zdravstvenih tegoba.

Sok od čuvarkuće ima izrazito umirujuće dejstvo na kožu i koristi se za ublažavanje opekotina, rana, osipa, čireva, uboda insekata, bradavica, pa čak i apscesa. Posebno je efikasan kod herpesa i suhe, ispucale kože.

Čuvarkuća

Mast na bazi čuvarkuće često se koristi u kombinaciji s matičnjakom za jače antivirusno djelovanje, dok se čaj od njenih listova preporučuje za čišćenje organizma od toksina.

Zahvaljujući analgetskim i protuupalnim svojstvima, čuvarkuća pomaže i kod reume, bolova u zglobovima, gihta i drugih upalnih stanja. U tu svrhu koriste se obloge od zgnječenih listova koji se direktno nanose na bolno mjesto, najčešće preko noći, uz dodatak meda za pojačan efekat.

Provjereni narodni recepti

Za jačanje imuniteta i organa za varenje, naročito kod osoba koje se bore s čirevima, bronhitisom, problemima sa želucem i sindromom policističnih jajnika, koristi se prirodni melem od 21 lista svježe ubrane čuvarkuće pomiješanih sa 150 grama prirodnog meda. Smjesa se čuva u staklenoj tegli u frižideru, a konzumira se svako jutro na prazan stomak, po jedna kafena kašičica.

Čuvarkuća

Čaj od čuvarkuće pravi se jednostavno – pet listova se prelije s 300 ml hladne vode, zatim se prokuha pet minuta, a koristi se za ispiranje usta i grla kod gnojnih upala i angina.

Ovaj čaj se preporučuje i kao dodatak terapiji kod čira u želucu, menstrualnih tegoba, upala mokraćnih kanala i probavnih problema.

Znanost potvrđuje narodno znanje

Moderna medicina potvrdila je mnoge koristi čuvarkuće. Studije su dokazale njeno protuupalno, antioksidativno i analgetsko djelovanje, posebno u procesu zarastanja rana. Sok čuvarkuće, nanesen direktno na kožu, može ubrzati epitelizaciju i regeneraciju tkiva, čineći je vrijednim saveznikom u prirodnim terapijama.

Čuvarkuća

U savremenoj fitoterapiji koristi se isključivo svježa biljka jer se sušenjem gube njene ključne aktivne tvari. Moguća je konzervacija u medu, ali se i tada čuva samo kraće vrijeme. Mast, gel ili obloge predstavljaju najčešće oblike primjene u savremenom biljnim pripravcima.

Oprez i nuspojave

Kao i kod svih biljnih preparata, i kod čuvarkuće je važno umjereno korištenje. U većim količinama može izazvati blago laksativno djelovanje, mučninu ili povraćanje.

Osobe s osjetljivom kožom mogu razviti iritacije, osip ili svrbež, pa se preporučuje prethodno testiranje na malom dijelu kože.

Trudnicama, dojiljama, kao i osobama koje boluju od hroničnih bolesti, savjetuje se konsultacija s ljekarom prije korištenja pripravaka na bazi čuvarkuće.

Također, važno je naglasiti da je biljka potencijalno toksična za kućne ljubimce, te se treba držati van njihovog dosega.

Biljka koju vrijedi imati pri ruci

Zahvaljujući svom blagom, ali višestruko korisnom djelovanju, čuvarkuća danas ponovo dobija zasluženu pažnju. Lako se uzgaja, ne zahtijeva posebne uslove, neuništiva je, a njena ljekovitost potvrđena je i tradicionalno i naučno.

Čuvarkuća

U vrijeme kada se sve više okrećemo prirodi i tražimo održive načine da očuvamo zdravlje, čuvarkuća se ističe kao jednostavno, a moćno rješenje koje donosi dobrobit – bez recepta i bez štetnih sastojaka. Zato, ako već nemate čuvarkuću u svojoj kući ili na balkonu, možda je vrijeme da je posadite. Ne samo kao simbol zaštite doma, već i kao tihi čuvar zdravlja koji je uvijek pri ruci.


Bez papira i čekanja: Provjerite je li vaša općina na listi za elektronsku CIPS razmjenu?

pročitajte i ovo