Preseljenje u Njemačku, Austriju ili druge zemlje EU za mnoge građane Bosne i Hercegovine predstavlja važan životni korak, ali i izazov.
Prvih 90 dana boravka u novoj životnoj sredini često su najintenzivniji, jer se tada odvijaju ključni procesi prilagodbe, rješavanja birokratskih obaveza i izgradnje novog načina života. Upravo to je period kada je najvažnije imati prave informacije i dobru podršku.
Prvi susret s svakodnevicom u zemljama EU može djelovati zbunjujuće. U tom razdoblju mnogima najviše pažnje oduzmu administrativne procedure i prilagođavanje kulturnim razlikama.
Njemačka na primjer, kao jedna od zemalja u EU sa jasnim pravila i visokih standarda, zahtijeva od novopridošlih stanovnika da se brzo snađu u sistemu – od prijave prebivališta, preko otvaranja bankovnog računa i osiguranja zdravstvene zaštite, do razumijevanja načina na koji funkcionišu radne i društvene norme.
Kako se odjaviti iz Njemačke: Vodič za građane koji se žele preseliti u drugu državu
I obične aktivnosti poput odlaganja otpada ili zakazivanja termina kod ljekara, znaju biti izvor zabune na početku.
Jedna od prvih životnih obaveza u EU jeste prijava u općinskom uredu za stanovništvo, gdje se dobiva potvrda o adresi boravka. Ta potvrda potrebna je za niz drugih procedura, uključujući otvaranje bankovnog računa i dobijanje poreznog broja – što je neophodno ako planirate raditi. Zdravstveno osiguranje je u Njemačkoj obavezno, i ono se mora riješiti u prvih nekoliko sedmica. Većina radnika bira zakonsko zdravstveno osiguranje, dok neki – ovisno o prihodima – imaju mogućnost i privatnog.
Jedan od najvećih izazova s kojim se suočavaju naši građani u EU jeste pronalazak smještaja. Tržište nekretnina, posebno u većim gradovima, zna biti izuzetno zahtjevno. Zato je preporučljivo naći privremeni smještaj čim se stigne, poput namještenih stanova ili dijeljenih stanova (tzv. WG), dok se ne pronađe trajnije rješenje. Istovremeno, ne treba zaboraviti ni na osnovne potrepštine poput struje, interneta i osiguranja – sve to ulazi u okvir standardnog života u npr Njemačkoj.
Iako mnogi u npr Austriji govore engleski, poznavanje njemačkog jezika znatno olakšava snalaženje, posebno u birokraciji i svakodnevnim situacijama. Građani BiH koji žele ostati duže u Austriji ili drugim zemljama EU, savjetuje se da pohađaju kurseve domaćeg jezika – oni su dostupni putem lokalnih ustanova, ali i online. Također, korištenje aplikacija i gledanje medijskog sadržaja pomaže u učenju jezika.
Kupovina polovnog automobila u Austriji: Kako ga legalno uvesti i registrovati u BiH
Mnogi koji dolaze u Njemačku to čine zbog posla, pa je prvi susret s novim radnim okruženjem važan korak. Prvih nekoliko sedmica na poslu ključno je za izgradnju odnosa s kolegama, razumijevanje načina rada i sticanje povjerenja. U Njemačkoj se posebno cijene tačnost, odgovornost i efikasnost. Također, mnoge kompanije nude mogućnosti dodatnog usavršavanja, pa se savjetuje informirati o obukama koje mogu unaprijediti vaše vještine i povećati šanse za napredovanje.
Preseljenje, iako često pozitivno iskustvo, može donijeti i osjećaj izolacije, posebno u prvim mjesecima. Zato je važno posvetiti pažnju vlastitom blagostanju. Šetnje, sportske aktivnosti, druženja i uključivanje u lokalne zajednice pomažu u izgradnji osjećaja pripadnosti. Mnogi gradovi u Njemačkoj nude brojne sadržaje, od sportskih klubova do kulturnih udruženja, a učešće u njima može olakšati integraciju.
Nakon dolaska u Njemačku, važno je ostati informiran o lokalnim pravilima i zakonima. Gradovi često imaju različita pravila u vezi s prijavom boravka, odvozom otpada, parkiranjem i korištenjem javnog prevoza. Informacije su najčešće dostupne na zvaničnim gradskim portalima ili u pisanim brošurama koje se mogu preuzeti u općinskim uredima.
Kako bh. dijaspora u Austriji može dobiti stotine eura nazad!
Držite sve važne životne dokumente organizirane i na jednom mjestu, pa čak i dokumente iz BiH. To uključuje pasoš, potvrdu o prijavi boravka (Anmeldung), porezni broj (Steuer-ID), zdravstvenu knjižicu, ugovor o najmu, radni ugovor i dokumente o osiguranju. Administracija u EU često zahtijeva fizičke kopije dokumenata, pa je korisno imati sve uredno složeno i dostupno.
Javni prevoz u EU je pouzdan, ali se razlikuje od grada do grada. Prvi korak je naučiti koristiti aplikacije poput lokalnih transportnih servisa, gdje se mogu provjeriti rute, cijene i vremenski rasporedi. Važno je znati da većina karata mora biti poništena prije ulaska u vozilo, u suprotnom se smatraju nevažećim.
U npr Njemačkoj je uobičajeno da stanari vode računa o sitnim popravkama, redovnom čišćenju i pravilnom ventiliranju stana kako bi se izbjegla vlaga i plijesan. Također, postoji obaveza tišine (tzv. Ruhezeiten), posebno u večernjim satima i nedjeljom, što je dio kulture stanovanja.
Zaposleni u Njemačkoj, Sloveniji, Austriji, Švedskog, odnosno svim zemljama EU imaju jasna prava kada je riječ o radnom vremenu, odmoru i osiguranju. Važno je znati koliko dana godišnjeg odmora imate, kako prijaviti bolovanje i šta podrazumijeva probni radni period. Sindikati i savjetodavni centri mogu pružiti dodatne informacije i pomoć u slučaju nesporazuma s poslodavcem.
Spajanje porodice: Ko ima pravo, kako izgleda procedura i šta treba pripremiti
Osim zdravstvenog, većina zaposlenih u Njemačkoj automatski uplaćuje i druge doprinose: za penziono, nezaposlenost i njegu. Iako se te obaveze uglavnom automatski obračunavaju, važno je znati koja osiguranja imate, kako ih eventualno proširiti i kome se obratiti u slučaju potrebe.
Ukoliko ste obratili pažnju na sve ove stavke, vjerujemo da će vaš život u EU biti jednostavan.