Zašto mačke okreću glavu od posude sa hranom?
Mnogi vlasnici mačaka znaju za situaciju kada omiljena hrana iznenada postane neprivlačna. Iako se može učiniti da mačka samo „izvolijeva“, uzroci su često dublji. Izbirljivost nije slučajna, već je povezana s osjetilima, zdravljem, rutinom i iskustvom mačke.

Mokra ili suha hrana: šta bira vaša mačka i zašto?
Jedne mačke više vole suhu hranu zbog hrskavosti i teksture, dok druge preferiraju mokru hranu jer je mirisnija i sličnija svježem mesu. Miris je kod mačaka često presudniji od okusa, pa će izbor hrane zavisiti i od toga kako im ona miriše, a ne samo kako izgleda. Temperatura hrane, vrsta posude i okruženje takođe mogu igrati važnu ulogu.
Možete li naučiti mačku da jede ono što vi želite?
Stručnjaci ističu da je moguće naviknuti mačku na novu vrstu hrane, ali to zahtijeva strpljenje i postepenost. Nagla promjena ishrane može izazvati stres ili probavne tegobe. Preporučuje se da se nova hrana uvodi tako što se pomiješa s postojećom, dok mačka ne prihvati promjenu. No, ako mačka nešto uporno odbija, važno je to poštovati i ne pokušavati „slomiti“ njen otpor.
Imaju li mačke osjećaj šta je “skupo”?
Iako ne znaju cijene, mačke mogu prepoznati kvalitet. Hrana s više mesa, manje aditiva i intenzivnijim mirisom često im je privlačnija. Upravo takva hrana je i skuplja, pa se stvara dojam da mačke biraju „ono najskuplje“. Ipak, neke mačke preferiraju određeni brend bez obzira na cijenu, jer su navikle na specifičnu teksturu i dodatke u toj hrani.
Šta kažu veterinari, a šta stručnjaci za ponašanje?
Veterinari upozoravaju da odbijanje hrane može biti znak bolesti, posebno ako je praćeno promjenom ponašanja. Ukoliko vaša mačka ne jede više od 24 sata, preporučuje se veterinarski pregled. Stručnjaci za ponašanje ističu važnost rutine: mačke vole stabilno okruženje. Promjena mjesta gdje se jede, nova posuda ili buka u prostoriji mogu ih odvratiti od jela.
Šta kažete na svježe meso ili domaći obrok za mačku?

Pojedini vlasnici odlučuju se za pripremu obroka kod kuće, vjerujući da tako bolje kontrolišu kvalitet i sastav. Iako svježe meso može biti dio ishrane, mačke ne smiju jesti začinjeno, slano niti kuhano meso s kostima. Idealna kombinacija uključuje blago termički obrađeno (ili sirovo, ali provjereno) meso, uz dodatak taurina, vitamina i minerala.
Jedan jednostavan recept može biti: skuhana piletina bez kostiju, pomiješana s malo kuhanih tikvica ili bundeve, bez soli i začina. Ipak, prije nego što se odlučite za domaću ishranu, preporučuje se konsultacija s veterinarom ili nutricionistom za kućne ljubimce, kako bi obroci bili nutritivno uravnoteženi.
Izbirljivost ne treba da vas obeshrabri pri udomljavanju

Napuštene mačke često su se morale snalaziti s hranom koju bi našle na ulici. Kada dobiju dom, sigurnost i redovan obrok, postaju izbirljivije jer prvi put imaju mogućnost izbora. To nije razmaženost, već znak povjerenja i opuštanja. Udomljavanjem dobijate priliku da razumijete potrebe jedne posebne mačke i da zajedno pronađete ono što joj najviše odgovara.
Iza svake probirljive mačke krije se priča (i razlog)
Mačke nas svakodnevno podsjete da nije uvijek najvažnije šta mi želimo, već šta one osjećaju. Njihova izbirljivost često je način na koji izražavaju karakter, instinkt i povjerenje. A kada pronađete ono što vaša mačka voli, znaćete da ste zaista uspostavili vezu koja nadilazi sadržaj posude za jelo. Svaka mačka ima svoj karakter, pa i kada je riječ o ishrani. Neke su oprezne jer su naučile da paze šta jedu, dok druge jednostavno uživaju u ritualu. Upoznavanje s tim navikama dio je puta koji vodi do jače veze između vas i vaše ljubimice.