22.8 C
16.04.2024.

Mesud Pezer kao osmi izborio plasman u finale u bacanju kugle na EP-u u Istanbulu

Najbolji bosanskohercegovački bacač kugle Mesud Pezer osvojio je 8. mjesto u kvalifikacijama te će večeras nastupiti i u finalu 37. evropskog dvoranskog seniorskog atletskog prvenstva, koje je juče počelo u Istanbulu (Turska) i traje do 5. marta.

Juče je u  kvalifikacijama u bacanju kugle  nastupilo  ukupno 16 takmičara, a Pezer je u trećoj seriji bacio kuglu na daljinu od 20.20 metara te se plasirao među osam najboljih koji će sutra nastupiti u finalu, a koje počinje u 17.25 sati.

Pobjednik kvalifikacija je Italijan Zane Weir, koji je juče u drugom krugu bacio 21.46 metara, što je i njegov najbolji ovosezonski rezultat. U finalu će nastupiti i Hrvat Filip Mihaljević s 21.20 metara, koji je, kao i Weir, jedini ispunio propisanu normu za finale.

Finale su po plasmanu izborili i Italijan Leonardo Fabbri s 21.17, Luksemburžanin Bob Bertemes s 20.92, Norvežanin Marcus Thomsen s 20.71, Čeh Tomaš Stanek s 20.70, Ukrajinac Roman Kokoshko s 20.43 metara.

U finale se nije plasirao Srbijanac Armin Sinančević, inače viceprvak sa prošlogodišnjeg EP-a na otvorenom u Minhenu (Njemačka), na kojem je pobijedio Hrvat Mihaljević. Sinančević je, kao i Poljak Michal Haratyuk, imao tri neispravna hica. Drugi srbijanski reprezentativac, Asmir Kolašinac, bacio je 19.63 metra te je zauzeo 11. mjesto.