Pucnjava na večeri dopisnika Bijele kuće, Donald i Melania Trump evakuisani

Američki predsjednik Donald Trump i prva dama Melania Trump evakuisani su nakon pucnjave tokom večere Udruženja dopisnika Bijele kuće u hotelu Washington Hilton, kojoj je prisustvovalo oko 2.600 zvanica.

Prema dostupnim informacijama, incident se dogodio u blizini sigurnosne kontrole, gdje je naoružani muškarac pokušao probiti osiguranje. Jedan agent Tajne službe je pogođen, ali nije teže povrijeđen jer je nosio zaštitnu opremu. Osumnjičeni je brzo savladan i uhapšen.

Tokom pucnjave nastala je panika među prisutnima, a dio zvanica se sklonio ispod stolova dok su pripadnici osiguranja evakuisali predsjednika, prvu damu i druge visoke zvaničnike. Trump je kasnije saopćio da su on, Melania Trump, potpredsjednik JD Vance i članovi kabineta na sigurnom.

Nadležne službe navode da je osumnjičeni djelovao sam, a motiv napada za sada nije poznat. Večera je nakon incidenta prekinuta i otkazana, dok istragu nastavljaju federalne službe.

Ovaj događaj uslijedio je nakon ranijih sigurnosnih prijetnji Trumpu tokom predizborne kampanje 2024. godine. Večera dopisnika Bijele kuće tradicionalno se održava u hotelu Washington Hilton, istom mjestu ispred kojeg je 1981. godine ranjen tadašnji predsjednik Ronald Reagan.

pročitajte i ovo