Temperature u crvenom: Kako se zaštititi kada ljeto pokaže svoju najopasniju stranu

Temperature u crvenom nisu tek simbol ljeta koje je doseglo svoj vrhunac, upravo te temperature su znak za oprez, pogotovo kada meteorološke najave govore o vrijednostima i do 42 stepena. Crveni meteoalarm izdat za petak ozbiljno upozorava na potencijalne zdravstvene probleme, naročito kod osjetljivih kategorija stanovništva. Kako bismo lakše prebrodili ovaj talas vrućine, odlučili smo podsjetiti se na osnovne savjete i preporuke stručnjaka iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH koji mogu olakšati i sačuvati zdravlje.

Kad temperature u crvenom zatvore prozore – gdje se rashladiti?

U najtoplijim dijelovima dana, najbolje je ostati u zatvorenom prostoru. Ako vaš dom nema klima uređaj, svratite na kratko u javne prostore koji su klimatizirani, biblioteke, tržni centri ili apoteke mogu biti pravi mali predah za tijelo. Boravak u prostorijama koje se redovno hlade, barem nekoliko sati dnevno, značajno smanjuje rizik od pregrijavanja. Zatvaranje prozora i spuštanje roletni tokom dana, uz otvaranje u večernjim satima kada temperatura padne, pomaže da prostor ostane podnošljiv.

Ispod sunca bez milosti – šta ako baš morate napolje?

Izlazak na direktno sunce između 10 i 18 sati trebalo bi izbjegavati, ali ako to nije moguće, kretanje treba usporiti, birati sjenu, nositi šešir i naočale te oblačiti laganu, svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Kretanje po suncu bez zaštite može izazvati ne samo nelagodu već i ozbiljne posljedice po zdravlje, opekotine, sunčanicu ili toplotni udar.

Voda, hrana i osjećaj mjere – kako nahraniti tijelo kad gori dan?

Organizam tokom vrućina gubi više tečnosti, pa je unošenje vode važno i prije nego što osjetimo žeđ. Preporučuje se piti često, po malo, izbjegavati hladne napitke, gazirane sokove i alkohol. Ishrana bi trebala biti lagana: svježe voće, povrće, supe i mliječni proizvodi pomažu tijelu da održi balans. Hranu treba čuvati u frižideru i izbjegavati jela koja brzo kvare, naročito ako nisu adekvatno skladištena.

Klima nije neprijatelj – ali je treba znati koristiti

Mnogi se boje korištenja klima uređaja, ali pravilna upotreba može biti saveznik u borbi protiv vrućine. Temperatura u prostoriji ne bi trebala biti znatno niža od spoljne, kako bi se izbjegao šok prilikom izlaska. Idealno je držati razliku manju od sedam stepeni. Redovno čišćenje filtera sprječava širenje mikroorganizama koji mogu izazvati respiratorne probleme.

Koža pamti svaki zrak – kako se zaštititi od UV zračenja

Bez obzira na dužinu izlaganja, kožu i oči treba zaštititi. Kreme sa zaštitnim faktorom, naočale sa UV filterom i šeširi širokog oboda čine osnovnu liniju odbrane. Krema se nanosi 20 minuta prije izlaska i obnavlja svaka dva sata, te odmah nakon kupanja ili znojenja. Djeca su posebno osjetljiva, njih treba dodatno zaštititi i nikako ne izlagati direktnom suncu.

Lijekovi i vrućina – kad terapija traži dodatni oprez

Neki lijekovi mijenjaju način na koji tijelo reaguje na toplotu. Diuretici, lijekovi za pritisak, srce, antidepresivi i antihistaminici mogu pojačati dehidrataciju ili omesti regulaciju tjelesne temperature. Osobe koje uzimaju terapiju trebaju se konsultovati sa svojim ljekarom, možda će biti potrebne manje prilagodbe ili dodatni oprez u danima kada su temperature u crvenom.

Najosjetljiviji su najugroženiji – kako im pomoći?

Stariji, djeca, trudnice i hronični bolesnici posebno su izloženi. Potrebno im je pomoći da rashlade prostor, podsjete ih da piju vodu i budu u kontaktu s nekim ko može reagovati ako im se stanje pogorša. Djecu nikada ne treba ostavljati samu, posebno ne u zatvorenom i nepomičnom vozilu. U vrijeme ekstremnih vrućina, svaki oblik solidarnosti, telefonski poziv, obilazak, ponuda pomoći može imati neprocjenjivu vrijednost.

Auto na suncu može biti opasniji od saune

Unutrašnjost vozila koje je stajalo na suncu vrlo brzo može doseći i 70 stepeni. Prije nego uđemo, dobro je otvoriti vrata i prozore kako bi se zrak izjednačio. Klima uređaj u automobilu treba koristiti umjereno i postepeno. Najvažnije djeca, starije osobe i kućni ljubimci nikada ne smiju biti ostavljeni u zatvorenom automobilu, čak ni na kratko.

Vrtoglavica, umor, crvena koža – signali koje ne smijemo ignorisati

Toplotni udar ne dolazi uvijek iznenada, tijelo šalje signale. Ako neko osjeti mučninu, jaku glavobolju, vrtoglavicu, znojenje koje prestaje, a koža postaje suha i crvena, riječ je o hitnom stanju. Osobu treba odmah skloniti u hlad, rashladiti vodom i, ako je bez svijesti, položiti na bok i pozvati hitnu pomoć. Brza reakcija spašava život.

Temperature u crvenom nisu šala – ali možemo biti spremni

Kada danima traje toplotni talas, osjećaj iscrpljenosti postaje normalan. No to ne znači da se trebamo pomiriti s rizikom. Uz pažljivo planiranje dana, podršku zajednice i pridržavanje savjeta struke, možemo proći i kroz najtoplije dane bez posljedica. Temperature u crvenom su znak da je vrijeme da usporimo, prilagodimo se i podsjetimo da zdravlje uvijek dolazi prvo.

pročitajte i ovo