Loš internet i slaba konekcija su najčešće rečenice koje čujemo u slobodnim razgovorima sa kolegama i prijateljima. Koliko ste puta pokušali poslati običnu fotografiju s mobitela, a da aplikacija „razmišlja“ minutama? Ili ste se pokušali javiti video pozivom, ali se druga osoba samo zamrzne na ekranu? Ako ste ikada pomislili da vam internet ne vrijedi ni za šta, niste jedini. Mnogi korisnici širom BiH dijele isto iskustvo: slab signal, spora konekcija, padovi mreže, prekinuti razgovori. Prva reakcija je obično poziv internet provajderu i pitanje šta se dešava?
No, istina je da problem ne mora uvijek biti u provajderu. Ponekad se pravi uzrok nalazi upravo u našem domu. Tačnije, u kutiji koja se obično nalazi zabačena iza televizora ili police, u našem ruteru.
Loš internet i “zaboravljeni krivci”
U većini stanova i kuća, ruteri koje svakodnevno koristimo su stari pet, deset, pa i više godina. Radi se o uređajima koji su tehnološki zastarjeli, često podržavaju samo osnovne bežične standarde i imaju ograničen kapacitet za istovremeno povezivanje više uređaja. U današnjim uslovima, kada svako domaćinstvo ima nekoliko telefona, laptopa, pametne televizore i druge uređaje koji se spajaju na WiFi, to jednostavno više nije dovoljno.
Pored toga, veliki broj stanova u jednoj zgradi često koristi istu frekvenciju WiFi signala.
Stariji ruteri rade na frekvenciji od 2,4 GHz, koja je prepuna. Kada desetine rutera u susjedstvu „pričaju“ istim putem, nastaje saobraćajni kolaps baš kao na uskoj gradskoj ulici u špici. Svaki uređaj se tada mora „boriti“ za svoj trenutak povezivanja, što usporava brzinu, prekida konekciju i čini osnovne zadatke poput slanja slike frustrirajuće teškim.
Jednostavno rješenje za bolje iskustvo
Rješenje postoji i nije komplikovano. Prvi korak je shvatiti da se bežični internet ne mora uvijek koristiti. Ako imate računar ili laptop koji često koristite na istom mjestu, preporučuje se povezivanje uređaja putem mrežnog kabla. Ova vrsta veze je uvijek stabilnija i brža od WiFi signala i ne zavisi od smetnji u prostoru.
Za sve druge uređaje koji se oslanjaju na bežičnu vezu kao što su pametni telefoni, tableti ili televizori vrijedi razmisliti o zamjeni starog rutera novim. Ruteri nove generacije koji podržavaju tehnologiju WiFi 6 donose značajna poboljšanja. Ova tehnologija omogućava veću brzinu, manju latenciju (kašnjenje), stabilniju vezu i istovremeno povezivanje više uređaja bez gubitka performansi.
WiFi 6 ruteri također koriste pametniju raspodjelu signala, bolje se nose sa zagušenjem u gusto naseljenim područjima i koriste širu frekvenciju od 5 GHz, koja je manje opterećena i brža. Ukratko, tamo gdje stari ruter posustaje, WiFi 6 pravi razliku koju ćete odmah osjetiti.
Cijena kvalitete
Možda mislite da je moderni ruter luksuz, ali istina je da se kvalitetni WiFi 6 ruteri danas mogu nabaviti po cijeni od oko 100 KM. Ako uzmemo u obzir da ovaj uređaj direktno utiče na to koliko ste produktivni na poslu, koliko lako komunicirate s porodicom ili koliko bez stresa gledate filmove, jasno je da se radi o vrlo korisnoj i dugoročno isplativoj investiciji.
Vrijeme je da preispitamo navike
Doba kada smo jednom postavili ruter i zaboravili na njega je prošlo. Danas se tehnologija ubrzano razvija, a naši zahtjevi prema internetu postaju sve veći. Stari ruter više ne može izdržati teret modernih potreba, i to nije krivica internet provajdera. Vrijeme je da odgovornost preuzmemo i sami te da osvježimo svoju opremu, povežemo pametno uređaje i iskoristimo puni potencijal interneta koji plaćamo.
U eri brzih veza i digitalne svakodnevice, dobra konekcija nije luksuz nego osnovna potreba. A ona počinje s pravim ruterom.
Možda bi ste željeli pročitati i ovo:
Građani BiH uskoro bez dozvole neće moći preći granicu
Maturska noć sve je bliže, a troškovi nikad veći: Koliko košta matura 2025?
Hrana u aprilu najskuplja od 2023: Ovo su namirnice koje najviše udaraju na budžet