Pitanje boračkog dodatka: Gdje je prioritet a gdje još na čekanju?
Pitanje boračkog dodatka aktuelna je u oba entiteta, kako u Federaciji Bosne i Hercegovine tako i u Republici Srpskoj. Posebno je akcenat stavljen na to hoće li biti povećan iznos ili do promjena neće doći?
Vlada Republike Srpske najavila je povećanje boračkog dodatka počevši od avgusta, uz isplatu od septembra a u narednim danima planira održati sastanak sa predstavnicima svih boračkih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
IZDVOJENO: Demobilisani borci: Počela isplata egzistencijalne pomoći
“Pozvaćemo ovih dana sve te socijalne i boračke partnere na razgovor o povećanju boračkog dodatka od avgusta mjeseca sa isplatom u septembru. Bilo bi neozbiljno da citiram koliko će to iznositi jer onda ne bi ni trebalo da se sastajemo” – kazao je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Iako se dodatak trenutno isplaćuje za oko 194 hiljade korisnika, opozicija upozorava da je broj prevelik i da revizija nije dovoljno efikasna.
Kakva je situacija u TK?
O povećanju boračkog dodatka u Tuzlanskom kantonu još se ne zna krajnja odluka. Ranije je, odnosno na sastanku održanom krajem maja ove godine, Savez demobilisanih boraca ovog kantona istakao je da traže hitnu i konkretnu odluku a postavili su i rokove.
“Nadamo se da će ovim živim će ovo vrlo brzo biti dostupnu u toj mjeri postavljamo vrijeme – 31. 12 je vrijeme kada se trebaju očitovati sve relevantni faktori vezano za ovu aktivnost koju provodimo. Ukoliko to ne bude, mi ćemo zasjedati i vjerovatno ćemo donositi druge odluke kad je u pitanju ovaj borački dodatak”, rekao je na sjednici 29. maja Ibrahim Mušić, predsjednik Saveza demobilisanih boraca TK.
ČITAJTE: Borci traže borački dodatak za sve: Ako ne bude pomaka, slijede novi pritisci
Zahtjevi boraca iz TK
Savez demobilisanih boraca TK zahtijevao je da borački dodatak bude uveden od 1. januara naredne godine, s obračunom po četiri marke mjesečno za svaki mjesec učešća u ratu.
Predložena cijena od dvije marke koju su više nadležne vlasti dale po mjesecu smatra se neprihvatljivom, a rok za konkretne poteze postavljen je do kraja ove godine.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: 30 godina RTV Slon: Ljeto u znaku velike tridesetke, pridružite nam se
Ono što je zajedničko našem kantonu i drugom bh. entitetu jeste što se na oba područja govori o jednokratnoj pomoći u iznosu od 200 KM ali ipak postoje razlike. Dok RS planira obuhvatiti oko 103 hiljade korisnika u Tuzlanskom kantonu osporava se selektivnost jer pomoć ne bi dobili svi boric nego samo oni koji primaju egzistencijalni naknadu.
U RS-u je u toku proces formiranja boračke iskaznice i najavljena je nova radna grupa, ali unutar samih organizacija dolazi do opstrukcija.
U TK-u poručuju da neće čekati predugo te ukoliko se ne ispune zahtjevi, ne isključuju pritiske i proteste, ističući kako nije prihvatljivo da se pravo na dodatak priznaje onima koji su napadali državu, a uskraćuje onima koji su je branili.
Podsjećamo, prvi sastanak Radne grupe za izradu izmjena i dopuna Zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica održan je u aprilu ove godine i to u sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.
Tada je centralna tema bila uvođenje boračkog dodatka odnosno mjere koja bi po svemu sudeći, mogla biti ključna promjena u predstojećim izmjenama zakona.
Ovu Radnu grupu formirala je Vlada FBiH u februaru ove godine na prijedlog Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.
Iz Ministarstva su poručili da je cilj izmjena zakona osigurati trajnu i stabilnu podršku demobilisanim braniocima, te na dostojan način priznati njihovu ulogu u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
Više vijesti sa portala RTV Slon:
Od danas niže stope doprinosa, hoće li to značiti veće plate?
Cijene vrtića u Čeliću rastu, u Tuzli traže rješenje