Moramo osigurati da se glasovi preživjelih iz Srebrenice i dalje čuju – da se suprotstavimo negiranju, iskrivljavanju činjenica i revizionizmu. Samo priznavanjem patnje svih žrtava možemo graditi međusobno razumijevanje, povjerenje i trajan mir – poručio je u svom govoru generalni sekretar Ujedinjenih nacija António Guterres u okviru prve komemoracije Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici u sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku.
Govor Generalnog sektretara UN-a pročitao je šef njegovog ureda, Earle Courtenay Rattray, pri tome kazavši da međunarodna zajednica snosi odgovornost za neuspjeh da spriječi ovaj zločin – najteži zločin počinjen na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
– Prije 30 godina, Ujedinjene nacije i svijet su zakazali pred narodom Srebrenice – naveo je Guterres u govoru, dodajući kako taj kolektivni neuspjeh nije bio slučajnost historije, već rezultat politike, propagande i međunarodne ravnodušnosti”.
On je odao priznanje „izuzetnoj hrabrosti“ preživjelih, a posebno majkama Srebrenice za njihovu dugogodišnju borbu za istinu, pravdu i odgovornost. Istakao je da genocid nije bio posljedica haosa rata, već smišljena i sistematska kampanja istrebljenja Bošnjaka u Srebrenici.
– Izgubljena je cijela jedna generacija. Danas se sjećamo i odajemo počast žrtvama. Odajemo priznanje snazi, dostojanstvu i hrabrosti preživjelih i njihovih porodica – poručio je.
Podsjetio je na presude Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY), Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove i Međunarodnog suda pravde, koji su nedvosmisleno utvrdili da su zločini počinjeni u Srebrenici predstavljali genocid.
– Krivična odgovornost za genocid prema međunarodnom pravu je individualna. Ne može se pripisati nijednoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi u cjelini – poručio je Guterres, naglasivši da države imaju jasnu obavezu da spriječe genocid.
Generalni sekretar UN-a upozorio je da se i tri decenije nakon Srebrenice suočavamo s porastom govora mržnje, negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca i da se tome moramo snažno suprotstaviti.
Na kraju obraćanja, Guterres je pozvao sve članice UN-a da brane istinu, pravdu i ljudsko dostojanstvo.
– Suočimo se s negiranjem tako što ćemo insistirati na istini, a s nekažnjivošću pravdom u ime žrtava, u znak solidarnosti s preživjelima i njihovim najmilijima i u ime našeg zajedničkog čovječanstva – poručio je.
Komemoracija u New Yorku dio je globalnog obilježavanja trideset godina od genocida u Srebrenici – zločina koji i danas duboko oblikuje kolektivno pamćenje Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice.
Komemoraciju su zajednički organizovali Odjel za globalne komunikacije UN-a, Kancelarija specijalnog savjetnika za prevenciju genocida i Stalna misija Bosne i Hercegovine pri UN-u. Događaj je okupio diplomate, preživjele i predstavnike međunarodnih institucija koji su odali počast više od 8.000 žrtava genocida.