Spajanje porodice: Ko ima pravo, kako izgleda procedura i šta treba pripremiti

Spajanje porodice u Njemačkoj predstavlja jedan od najčešćih pravnih puteva za ponovni susret članova porodice koji su razdvojeni migracijom.

Ovaj proces je strogo definisan zakonskim okvirima i, iako često zahtjevan, moguće ga je uspješno provesti uz adekvatnu pripremu i poznavanje procedura.

Minimalno tri mjeseca i mnogo strpljenja za spajanje porodice

Spajanje porodice u Njemačkoj traje najmanje tri mjeseca i odvija se preko njemačke ambasade u zemlji porijekla podnosioca zahtjeva. Kandidati se moraju unaprijed upoznati s pravilima o boravku i viznim režimima, posebno ako dolaze iz zemalja koje nisu članice Evropske unije.

Njemačka, kao zemlja s razvijenim sistemom socijalne sigurnosti, omogućava spajanje porodice u cilju očuvanja porodičnih zajednica, ali zahtijeva da aplikanti ispune određene uslove, kako bi život članova porodice u Njemačkoj bio održiv.

Uslovi za spajanje porodice u slučaju ne-EU državljana

Kada je riječ o spajanju supružnika koji nisu državljani Evropske unije, zakon predviđa sljedeće osnovne uslove:

-Osoba koja već boravi u Njemačkoj mora imati važeću dozvolu boravka,

-Mora imati dovoljno stambenog prostora, gdje se kao orijentir koristi pravilo od 12 m² po osobi (ili 10 m² za djecu mlađu od 6 godina),

-Mora imati stabilan i redovan prihod koji omogućava izdržavanje porodice bez oslanjanja na socijalnu pomoć,

-Supružnik koji dolazi mora imati položen ispit iz njemačkog jezika na nivou A1 (ovo se odnosi na vize poput zapadnobalkanske; za druge tipove viza poznavanje jezika nije uvijek obavezno),

-Potrebno je dostaviti važeći vjenčani list ili dokaz o vanbračnoj zajednici priznat prema njemačkom zakonodavstvu.

U praksi, najčešće prepreke javljaju se kod osoba koje žive u kolektivnim smještajima ili dijele stan sa cimerima, što otežava ispunjavanje stambenih kriterija. U takvim slučajevima potrebno je unaprijed osigurati adekvatan smještaj.

Šta preporučuju ambasade čitajte OVDJE

Procedura za EU državljane

Ako je supružnik koji boravi u Njemačkoj državljanin Evropske unije, procedura je znatno jednostavnija zahvaljujući pravu na slobodno kretanje unutar EU. U tom slučaju, pravo na pridruživanje imaju:

-Supružnici ili vanbračni partneri (ukoliko je zajednica zakonski priznata),

-Djeca i unuci mlađi od 21 godine,

-Drugi članovi porodice koji su finansijski zavisni od EU državljanina.

Podnošenje zahtjeva i potrebna dokumentacija

Zahtjev za vizu za spajanje porodice podnosi se u njemačkoj ambasadi u zemlji porijekla. Prethodno je važno da supružnik koji živi u Njemačkoj već ima uređenu boravišnu situaciju. Zakazivanje termina u ambasadi moguće je tek nakon ispunjavanja svih prethodnih uslova.

Zahtjev mora biti praćen:

-Popunjenim i potpisanim obrascima,

-Informatorom koji definiše konkretne uslove u zavisnosti od slučaja (brak, djeca, roditelji),

-Pratećom dokumentacijom navedenom u informatoru,

-Dokazom o uplati konzularne takse.

Dodatno, osobe koje već imaju privremeni boravak u Njemačkoj mogu pod određenim uslovima predati zahtjev direktno u nadležnom uredu za strance (Ausländerbehörde).

Mogućnosti nakon dolaska: promjena vize i pravo na rad

Po dolasku u Njemačku, supružnik koji je došao kroz proceduru spajanja porodice stiče pravo na boravak i rad. Ukoliko posjeduje kvalifikaciju (završenu srednju školu ili fakultet), moguće je preći na vizu za kvalifikovane radnike. U tom slučaju, diploma mora biti priznata u Njemačkoj, što se postiže kroz proces nostrifikacije.

Jezik kao uslov

Poznavanje jezika na A1 nivou obavezno je samo za određene kategorije viza, poput zapadnobalkanske. Postoje i izuzeci – osobe koje dolaze kao supružnici nosilaca plave karte EU, visokokvalifikovanih stručnjaka ili građana zemalja poput SAD-a, Kanade, Japana i Australije, ne moraju polagati ispit iz jezika. Priznati sertifikati su oni koje izdaju Goethe institut, telc ili ÖSD.

Mogući razlozi odbijanja zahtjeva

Najčešći razlozi za odbijanje zahtjeva su nedostatak adekvatnog smještaja ili nedovoljna primanja supružnika koji se već nalazi u Njemačkoj. Prije predaje dokumentacije, potrebno je provjeriti sve uslove i pripremiti validne dokaze.

Spajanje porodice sa roditeljima

Za razliku od spajanja uže porodice, dovođenje roditelja u Njemačku je složenije i moguće je samo uz opravdane razloge definisane članom 36 Zakona o boravku. Svaki slučaj se procjenjuje pojedinačno.

Rastava braka i boravišna dozvola za spajanje porodice

Ukoliko dođe do rastave, osoba zadržava pravo boravka ukoliko je brak trajao najmanje tri godine u Njemačkoj. U suprotnom, potrebno je naći alternativu, odnosno novu osnovu za boravak. U Njemačkoj je procedura razvoda takva da je obavezno jednogodišnje odvojeno življenje prije zvaničnog procesa, što u tom periodu utiče i na važenje boravišne dozvole.

Pravila i uslovi se mogu razlikovati u zavisnosti od zemlje iz koje dolazite i aktuelnih administrativnih promjena. Najpouzdaniji izvor informacija su službene stranice njemačkih ambasada i ureda za strance u zemlji boravka.

Ovaj tekst služi kao praktični vodič za sve koji žele započeti proceduru spajanja porodice u Njemačkoj i pruža osnovne informacije potrebne za što uspješniji početak novog života.


Od pelena do udžbenika: Koliko košta roditeljstvo u TK?

pročitajte i ovo