Nove aviolinije, više putnika: Aerodromi u BiH bilježe snažan rast

Razvoj zračnog saobraćaja sve više se prepoznaje kao ključan pokretač turizma, investicija i privrednog rasta, a Federacija BiH ulaže konkretne napore kako bi unaprijedila ovaj sektor.

Kroz budžet za 2025. godinu izdvojeno je ukupno 19,3 miliona konvertibilnih maraka za infrastrukturne projekte i subvencije aviolinija, s ciljem bolje povezanosti regije sa Evropom i svijetom.

Najveći dio sredstava, 12 miliona KM, namijenjen je za izgradnju aerodromskog kompleksa u Bihaću, što uključuje i pripremu planske dokumentacije.

IZDVOJENO: Vlada TK ulaže 1,2 miliona KM u nove aviolinije

Dodatnih 300.000 KM predviđeno je za pokriće tekućih troškova ovog javnog preduzeća, a ulaganja se nastavljaju u cilju otvaranja sjeverozapada BiH prema evropskim tržištima.

Preostalih sedam miliona KM usmjereno je na subvencioniranje postojećih i novih aviolinija. Aerodrom Sarajevo dobit će 3,01 milion KM, Mostar 2,03 miliona, a Tuzla 1,96 miliona KM. Time se želi osigurati lakši i pristupačniji aviosaobraćaj građanima, turistima i dijaspori, uz jačanje poslovne mobilnosti.

Da ovakva ulaganja već daju rezultate, potvrđuje rast prometa na sarajevskom aerodromu, koji je u prvoj polovini ove godine zabilježio 31 posto više putnika nego u istom periodu 2024. godine.

Broj aviooperacija porastao je za 23 posto, a milioniti putnik dočekan je gotovo mjesec dana ranije nego prošle godine. Prema podacima ACI EUROPE, Sarajevo trenutno zauzima drugo mjesto među srednje velikim evropskim aerodromima po rastu broja putnika.

IZDVOJENO: Aerodrom Tuzla: Evo koje će linije biti dostupne od septembra

Rast broja putnika bilježi i aerodrom Mostar, koji je u maju ove godine opslužio 6.755 putnika, što je povećanje od 41,9 posto u odnosu na maj 2024. godine. Tuzlanski aerodrom zadržava poziciju važnog čvorišta za niskobudžetne letove, dok se od Bihaća očekuje da otvori nove mogućnosti u turističkoj ponudi Unsko-sanskog kantona.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić poručio je da svaka nova aviolinija predstavlja direktnu investiciju u ekonomiju, ističući da turizam, trgovina i kapital dolaze avionom.

Federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić dodala je da ulaganja u aerodrome nisu samo finansijska pomoć, već strateška podrška razvoju lokalnih zajednica kroz povećanje potrošnje, prihoda i broja turista.

Uprkos pozitivnim trendovima, učinak ovih ulaganja u punom kapacitetu bit će vidljiv tek u narednim godinama. Ipak, pravac je jasan – Federacija BiH želi biti dostupna, povezana i konkurentna na regionalnom i evropskom tržištu aviosaobraćaja.

pročitajte i ovo