Bosanskohercegovačka naučnica prof. dr. Samra Turajlić, britansko-bosanskohercegovačka onkologinja i međunarodno priznata naučnica, imenovana je za novu direktoricu prestižnog Cancer Research UK Manchester Instituta.
Dužnost će zvanično preuzeti u septembru 2025. godine, kada će na čelu tima od preko 700 istraživača i kliničara nastaviti misiju borbe protiv raka.
Vijest o njenom imenovanju podijelio je dr. Edhem Eddie Čustović, osnivač Fondacije budućnost Bosne i Hercegovine, ističući kako je ovo imenovanje važno priznanje ne samo za dr. Turajlić, već i za bh. dijasporu u cjelini.
Turajlić je godinama prepoznata po svom pionirskom radu u oblasti onkologije, posebno kroz projekte poput TRACERx Melanoma i TRACERx Renal, te vođenje MANIFEST konzorcija. Njen doprinos razumijevanju razvoja tumora i odgovora pacijenata na terapiju doveo je do napretka u razvoju personaliziranih pristupa u liječenju raka.
Prije ove funkcije, bila je viša istraživačica na uglednom Francis Crick Institutu u Londonu i konsultantkinja medicinske onkologije u Royal Marsden bolnici, jednoj od vodećih ustanova za liječenje raka u Ujedinjenom Kraljevstvu. Njena nova funkcija dolazi u trenutku kada Institut u Manchesteru ulazi u novu fazu razvoja, obilježenu otvaranjem moderne zgrade Paterson – centra za translaciona istraživanja u onkologiji.
“Velika mi je čast što preuzimam ovu poziciju i radujem se saradnji s kolegama kako bismo zajedno unaprijedili razumijevanje i liječenje raka”, izjavila je profesorica Turajlić.
Impresivna akademska i naučna karijera
Medicinski fakultet završila je na Univerzitetu Oxford 1999. godine, doktorsku disertaciju je odbranila 2013. na Institutu za istraživanje raka, s fokusom na genetske osnove melanoma i otpornost na ciljanje terapije. Godinu dana kasnije pridružila se timu prof. Charlesa Swantona u Francis Crick Institutu, gdje je od 2019. vodila Laboratorij za dinamiku raka.
U okviru TRACERx Renal projekta razvila je klasifikaciju karcinoma bubrega prema tri evolucijska puta – agresivni, benigni i srednji – čime je postavljen temelj za diferenciran i precizniji pristup liječenju. Njena inovacija pod nazivom “representative sequencing” omogućila je preciznije uzorkovanje tumora, što je postalo dio savremene kliničke prakse.
Turajlić je dobitnica brojnih nagrada i priznanja, među kojima su UK Advanced Clinician Scientist Fellowship, nagrada Evropskog društva za medicinsku onkologiju (ESMO), priznanje za doprinos tokom pandemije COVID-19, te uvrštenje među 50 najutjecajnijih žena u biobiznisu prema ocjeni BioBeata.
Porodica sa historijom borbe i vizijom budućnosti
Samra Turajlić je kćerka Hakije Turajlića, bivšeg potpredsjednika Vlade Republike Bosne i Hercegovine, koji je ubijen u januaru 1993. godine u Sarajevu dok se nalazio u vozilu UNPROFOR-a. Hakija Turajlić, porijeklom iz Opličića kod Stoca, bio je uvaženi ekonomista i jedan od ključnih zagovornika suvereniteta Bosne i Hercegovine tokom rata.
Zagovornica znanja i mentorstva
Pored naučnog rada, dr. Turajlić je snažno angažirana u promociji obrazovanja i nauke među mladima iz Bosne i Hercegovine. Kroz aktivnosti Fondacije budućnost BiH redovno učestvuje kao mentorica i govornica, inspirirajući mlade da se uključe u globalnu naučnu zajednicu.
Njen put – od djevojčice koja je preživjela rat, do jedne od vodećih figura u svjetskoj onkologiji – simbol je nade, istrajnosti i potencijala koji leži u bh. dijaspori. Preuzimanjem rukovodstva u Cancer Research UK Manchester Institutu, dr. Turajlić nastavlja ispisivati novu stranicu u borbi protiv najtežih bolesti današnjice.
Cijene vrtića u Čeliću rastu, u Tuzli traže rješenje