Evropski parlament usvojio izvještaj o BiH: Upozorenje na Dodika, Rusiju i “gruzijski scenarij”

Evropski parlament usvojio je izvještaj o Bosni i Hercegovini koji upozorava na ozbiljne prijetnje secesionizma, veze Milorada Dodika s Rusijom i potencijalni “gruzijski scenarij” destabilizacije zemlje.

Zastupnici su usvojili izvještaj češkog europarlamentarca Ondreja Kolara sa 495 glasova za i 130 protiv.

U dokumentu se oštro kritikuje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zbog, kako je navedeno, kontinuiranog miješanja u unutrašnja pitanja BiH, dok se istovremeno poziva na podršku evropskom putu zemlje i implementaciju reformi, uključujući 14 prioriteta koje je definirala Evropska komisija.

Kolar je tokom rasprave istakao da Bosna i Hercegovina nije samo još jedna zemlja u regionu, već prostor koji je i dalje izložen hibridnim operacijama, vanjskom utjecaju i informativnim kampanjama.

Podsjetio je da izvještaj dolazi u godini kada se obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici i potpisivanja Dejtonskog sporazuma, naglašavajući da je stagnacija BiH između Dejtona i Brisela podjednako neuspjeh zemlje i same EU.

Zabrinutost je izražena i zbog širokog spektra problema koji pogađaju BiH i regiju – od korupcije, trgovine ljudima i šverca droge, do porazne činjenice da veliki broj mladih ne vidi budućnost u svojoj zemlji i masovno je napušta.

U istoj sjednici Evropski parlament usvojio je izvještaje i za Albaniju te Sjevernu Makedoniju. Izvjestilac za Albaniju Andres Schieder naglasio je da je izvještaj dobio podršku 502 zastupnika, čime je potvrđena široka podrška EU integracijama te zemlje.

Izdvojeni su pozitivni pomaci u borbi protiv korupcije i vladavini prava, ali i potreba za reformama izbornog sistema i većom transparentnošću vlasništva u medijima.

Kada je riječ o Sjevernoj Makedoniji, izvjestilac Tomas Vajc poručio je da ta zemlja ostaje pouzdan partner EU, posebno u vanjskoj i sigurnosnoj politici. Pohvaljen je napredak, ali i naglašeno da su ključni izazovi i dalje prisutni – od stanja u pravosuđu do standarda u zaštiti životne sredine. U slučaju usvajanja ustavnih amandmana koji štite prava manjina, Skoplje bi, kako je navedeno, moglo odmah otvoriti pregovaračka poglavlja.

pročitajte i ovo