Gradsko vijeće Tuzla ultimativno protiv spaljivanja otpada: Najavljena krivična prijava, traži se hitna zabrana i izmjene zakona

Na 5. vanrednoj sjednici Gradskog vijeća Tuzla, održanoj 16.7.2025. godine, pod tačkom 1. Zauzimanje stava i pokretanje aktivnosti Gradskog vijeća Tuzla u vezi s planiranim spaljivanjem otpada , usvojeni su sljedeći zaključci:

ZAKLJUČCI

1. Gradsko vijeće Tuzle predlaže u znak protesta protiv spaljivanja RDF otpada u Termoelektrani Tuzla da se svi zainteresovani vijećnici okupe sutra ispred kapije Termoelektrane Tuzla kako bi iskazali jasno protivljenje netransparentnim aktivnostima koje se odvijaju bez saglasnosti lokalne zajednice.

2. Gradsko vijeće Tuzla zahtjeva hitno javno očitovanje Federalnog ministarstva okolišta i turizma, kao i JP Elektroprivreda BiH u vezi sa izostankom konsultacija sa lokalnim nivoom vlasti.

3. Gradsko vijeće Tuzla zahtjeva od menadžmenta Termoelektrane Tuzla da odmah obustavi sve aktivnosti vezane za spaljivanje RDF otpada dok se ne održi hitna javna rasprava sa učešćem građana, stručne i političke javnosti.

4. Gradsko vijeće Tuzla traži utvrđivanje odgovornosti svih aktera koji su ignorisali zaključke Gradskog vijeća, kao i procedura odlučivanja o ekološki rizičnim projektima bez uključivanja lokalne zajednice.

5. U skladu sa EU Direktivom o industrijskim emisijama, pravnom stečevinom EU, koju smo se kao država obavezali primjenjivati, izvještavanje i obavještavanje javnosti o postrojenjima za spaljivanje ili suspaljivanje otpada je obavezno i sve informacije moraju biti dostupne javnosti u odgovarajućem vremenskom periodu kako bi mogli dati primjedbe.

Javnost mora biti pravovremeno upoznata sa svim planovima, informacijama i konsultacijama u vezi sa spaljivanjem ili suspaljivanjem otpada, kako bi lokalne vlasti, a i lokalni aktivisti i organizacije mogli transparentno učestvovati i pravovremeno reagovati na sve okolnosti kroz pitanja, primjedbe i komentare operatoru, nadležnim ministarstvima i relevantnim institucijama koje izdaju dozvole za spaljivanje.

Ukoliko obaveza izvještavanja i obavještavanja javnosti o postrojenjima za spaljivanje i suspaljivanje otpada nije usklađena sa EU Direktivom o industrijskim emisijama, Gradsko vijeće Tuzla traži od nadležnog Federalnog ministarstva okoliša i turizma da što prije uskladi Zakon o zaštiti okoliša, Zakon o upravpljanju otpadom i druge propise u smislu da se je obavezno uključivanje javnosti još od početka podnošenja zahtjeva, pa sve do izvještavanja o izvršenim kontrolama tokom provođenja procesa spaljivanja i suspaljivanja.

6. Gradsko vijeće Tuzla protivi se svim planovima suspaljivanja i spaljivanja otpada, odnosno RDF-a sve dok se ne uvjeri da je u skladu sa pravnim, okolišnim i zdravstvenim zahtjevima. Od svih nadležnih tijela zahtijeva se da poštuju princip da se, bez saglasnosti Gradskog vijeća, predstavničkog tijela svih građana, ne može odobriti nijedan projekat koji utiče na život i zdravlje građana.

7. Spaljivanje ili suspaljivanje otpada u Termoelektrani Tuzla nije definisano ni u aktuelnom Prostornom planu TK (spominje se kao „nedovoljno istražena mogućnost“), a nije precizirano ni u Nacrtu Prostornog plana TK za 2025 – 2045. Kako bi se spriječilo planiranje ovih aktivnosti u planskim dokumentima TK, zaključke sa današnje sjednice Gradskog vijeća dostaviti Ministarstvu prostornog uređenja TK, kako bi bili uključeni u primjedbe nastale u okviru javne rasprave o Nacrtu Prostornog plana.

8. Gradsko vijeće Tuzla traži od Federalnog ministarstva okolišta i turizma da pokrene proceduru izmjene člana 82. stav 3. Zakona o zaštiti okoliša (“Službene novine Federacije BiH” broj 15/21) na način da se za istraživačke aktivnosti, razvojne aktivnosti ili za testiranje novih proizvoda i procesa obavezno traži saglasnost jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se planiraju vršiti navedene aktivnosti, odnosno da se traži provođenje javne rasprave.

9. Gradsko vijeće Tuzla traži od Ministarstva energije, rudarstva i industrije Federacije BiH da pokrene neophodnu proceduru za izmještanje sjedišta berze električne energije iz Mostara u Tuzlu.

10. Gradsko vijeće Tuzla zahtijeva od Federalnog ministarstva okoliša i turizma i ministrice Nasihe Pozder da bez odlaganja donesu zvaničnu odluku o hitnoj i trajnoj zabrani spaljivanja opasnog otpada – uključujući SRF/RDF i druge oblike alternativnog goriva – u Termoelektrani Tuzla.
Istovremeno, traži se da Ministarstvo poništi i povuče mišljenje/saglasnost broj: 05-19-985/24 od 13.02.2025. godine, kojom je omogućeno eksperimentalno i probno spaljivanje mješavine RDF otpada i uglja, zbog:

grubog kršenja prava lokalne zajednice na učešće u odlučivanju,
potpunog izostanka javne rasprave i studije o uticaju na zdravlje i okoliš,
stvarnog i dokumentovanog rizika po živote i zdravlje građana, posebno osjetljivih kategorija poput djece, trudnica, starijih osoba i hroničnih bolesnika.
Zahtijeva se od Vlade Federacije BiHda se zbog naprijed navedenih činjenica odmah donese odluka o zabrani spaljivanja RDF otpada (alternativnog goriva) u TE Tuzla.

11. Gradsko vijeće Tuzla zahtijeva od direktora JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo i direktora Podružnice Termoelektrana Tuzla da:

odmah i bez odlaganja obustave sve planirane aktivnosti vezane za probno sagorijevanje otpada,
stave na raspolaganje svu dokumentaciju o planiranom sagorijevanju SRF/RDF otpada.
odmah dostave svu dokumentaciju da nije bilo spaljivanja u proteklim danima, ili ako jeste – kada i u kojim količinama, odnosno da dostave dokumentaciju kakvo gorivo je upotrebljavano za spaljivanje u TE Tuzla u periodu juni-juli 2025. godine.
da li je došlo do miješanja RDF otpada sa primarnim otpadom, jer je za 17.7.2025. godine najavljeno spaljivanje u smjesi, te šta će se uraditi sa tim eventualnom pomiješanim RDF otpadom u uglju, da li se može izvršiti separacija i šta će se učiniti sa 100 tona RDF otpada koji se nalazi u krugu TE Tuzla.
12. Gradsko vijeće Tuzla upućuje hitan zahtjev Federalnoj i Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove da, u svjetlu novih činjenica i reakcije lokalne zajednice, bez odlaganja izvrše vanredni inspekcijski nadzor u Termoelektrani Tuzla u vezi:

zakonitosti pribavljene saglasnosti za spaljivanje SRF/RDF otpada,
postojanja elaborata o sastavu otpada i sistema filtracije,
rizika po zdravlje građana.
adekvatnih i validnih garancija da neće doći do ugrožavanja zdravlja građana
13. Gradsko vijeće Tuzla zahtijeva da inspekcija odmah izda rješenje o privremenoj obustavi sagorijevanja dok se ne utvrdi zakonitost saglasnosti i da li postoje svi zakonski uslovi za spaljivanje otpada u naseljenom području.

14. Grad Tuzla će, u slučaju da se dana 17.07.2025. godine, ili kasnije, izvrši spaljivanje 100 tona otpada (SRF/RDF) u Termoelektrani Tuzla (ili manje ili više), i to suprotno izričito izraženoj volji Gradskog vijeća Tuzla, bez okolišne dozvole, bez javne rasprave, bez prethodne procjene uticaja na zdravlje i okoliš i bez saglasnosti lokalne zajednice, podnijeti krivičnu prijavu protiv svih odgovornih lica – uključujući ovlaštena lica Federalnog ministarstva okoliša i turizma, menadžment JP Elektroprivrede BiH i Podružnice TE Tuzla, kao i eventualne druge službene osobe koje su učestvovale u planiranju, odobravanju, realizaciji ili nesprječavanju spaljivanja.

Krivična prijava će biti podnesena Kantonalnom tužilaštvu TK i uputiti se i SIPA-i i FUP-u – Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala (POSKOK), zbog sumnje na izvršenje sljedećih krivičnih djela iz Krivičnog zakona Federacije BiH:

Član 240. – Teška krivična djela protiv zdravlja ljudi
Član 303. – Onečišćenje okoliša
Član 304. – Ugrožavanje okoliša napravama
Član 305. – Ugrožavanje okoliša otpadom
Član 323. – Izazivanje opće opasnosti
Član 340. – Udruživanje radi činjenja krivičnih djela
Član 383. – Zloupotreba položaja ili ovlašćenja
Član 387. – Nesavjestan rad u službi
15. Uime Grada Tuzla vijećnici Gradskog vijeća Tuzla i predstavnici Komisije za ljudska prava i slobode će sutra, 17.7.2025. godine, u 9 sati, doći pred Termoelektranu Tuzla u cilju zaštite zdravlja građana, kao vid institucionalnog otpora protiv nezakonitog i štetnog spaljivanja otpada, a kako bi od strane ovlaštenog predstavnika TE Tuzla dobili pisanu garanciju da se neće spaljivati RDF otpad (alternativno gorivo) u Termoelektrani Tuzla, na osnovu čega bi se Gradsko vijeće Tuzla moglo odrediti o daljim mjerama u slučaju nedobijanja tražene garancije ili nastavka aktivnosti u cilju spaljivanja RDF otpada (alternativnog goriva).

Ukoliko se sutra u 9 sati (17.7.2025. godine) vijećnicima Gradskog vijeća Tuzla i Komisije za ljudska prava i slobode, od strane TE Tuzla ne dostavi pisana garancija da neće biti spaljivanja RDF otpada (alternativnog goriva), vijećnici Gradskog vijeća Tuzla i predstavnici Komisije za ljudska prava i slobode nakon toga će se uputiti do Kantonalnog tužilaštva TK u cilju podnošenja krivične prijave protiv svih odgovornih lica za namjeru ugrožavanja zdravlja građana Tuzle, kao i u prostorije Federalne uprave policije i SIPA-e radi podnošenje prijave protiv odgovornih lica.

16. Grad Tuzla traži od Zavoda za javno zdravstvo TK, Ministarstva zdravstva TK i svih relevantnih zdravstvenih institucija hitno mišljenje o zdravstvenim posljedicama sagorijevanja RDF otpada u urbanim područjima.

17. Grad Tuzla zahtijeva od svih medija i organizacija civilnog društva da obavijeste javnost o opasnosti spaljivanja 100 tona otpada u Tuzli bez dozvole Grada Tuzla, bez kontrole i protivno volji građana.

18. Grad Tuzla i Gradsko vijeće Tuzla ponovo potvrđuju i stavljaju u punu pravnu i političku snagu sve ranije donesene zaključke i stavove Gradskog vijeća i Kolegija Gradskog vijeća Tuzla u vezi s planiranim sagorijevanjem opasnog otpada (SRF/RDF) u Termoelektrani „Tuzla“, uključujući:

Zaključke Kolegija GV Tuzla broj: 01/04-A-9349-2025 od 23.06.2025. godine,
Zaključke sa 9. sjednice Gradskog vijeća Tuzla održane 03.07.2025. godine (akt broj: 01/04-A-9350-2025),
Hitni zahtjev Komisije za ljudska prava i slobode GV Tuzla od 23.06.2025. godine.
Svi prethodni zaključci predstavljaju zvaničan stav Grada Tuzla da se spaljivanje opasnog otpada u Termoelektrani „Tuzla“ ne može dozvoliti bez saglasnosti lokalne zajednice, javne rasprave i potpune procjene rizika po zdravlje građana i okoliš.

19. Grad Tuzla i Gradsko vijeće Tuzla jasno i odlučno poručuju da ne dozvoljavaju i neće dozvoliti sprovođenje bilo kakvog eksperimenta nad građanima Tuzle, posebno onog koji ima potencijalno štetne, a moguće i teške posljedice po zdravlje ljudi, pa i smrtonosne posljedice, ali i ugrožavanje životne sredine.

Svaki dalji korak u realizaciji spaljivanja RDF otpada (alternativnog goriva), bez dozvole i saglasnosti Grada Tuzla, bez javne rasprave i bez prethodne procjene uticaja na zdravlje i okoliš, smatraće se direktnim napadom na život, zdravlje i dostojanstvo građana Tuzle i kao takav će izazvati pravne, institucionalne i društvene reakcije u skladu sa zakonom i ustavnim nadležnostima lokalne samouprave. (u prilogu: ekonomsko-pravna i zdravstvena pozadina spaljivanja RDF otpada u Termoelektrani Tuzla).

20. Gradsko vijeće Tuzla traži da se ubuduće spriječi svako nametanje modela viših organa vlasti bez saglasnosti građana Tuzle i Gradskog vijeća Tuzla.

21. Gradsko vijeće Tuzla traži da se ubuduće pri izvođenju svake vrste eksperimenata na području grada Tuzle uvažavajući visoke etičke sandarde, zaštitu zdravlja građana Tuzle uključi i Univerzitet u Tuzli, a posebno i UKC Tuzla ukoliko postoji sumnja u narušavanje zdravlja građana grada Tuzle ili učesnika u projektu.

22. Gradsko vijeće Tuzla traži od Vlade Federacije BiH da razmotri mogućnost da se sjedište JP Elektroprivreda BiH, kao i sjedište Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije izmjesti u Tuzlu, te da se sjedište Federalnog ministarstva okolišta i turizma izmjesti u Lukavac.

23. Gradsko vijeće Tuzla traži od svih pomoćnika gradonačelnika Grada Tuzla da obavezno budu prisutni na sjednicama Gradskog vijeća u toku cijelog trajanja istih, a naročito ako se na dnevnom redu sjednice razmatra materijal koji u nadležnosti tih službi za upravu Grada Tuzla.

pročitajte i ovo