Miris duhana u zatvorenom prostoru zadržava se dugo nakon što je cigareta ugašena. Uvuče se u zavjese, odjeću, zidove, tepihe i tapacirani namještaj, a njegovo uklanjanje zahtijeva strpljenje i više koraka.
Prvi korak je provjetravanje. Prozore treba širom otvoriti, a dodatno može pomoći i prečišćivač zraka koji treba ostaviti da radi nekoliko dana. Preporučuje se koristiti bocu s raspršivačem napunjenu vodom i nekoliko kapi eteričnog ulja limuna ili lavande, pa time našpricati namještaj, tepihe i unutrašnjost ormara.
Zidovi upijaju i boju i miris
Dugotrajno izlaganje duhanskom dimu ostavlja vidljive tragove na zidovima, koji često dobiju žućkastu nijansu. Čišćenje treba započeti univerzalnim sredstvom i vlažnom krpom. Nakon toga, zidove treba prebrisati mješavinom alkoholnog sirćeta i vode u jednakim omjerima. Ako i dalje ostane neugodan miris, nova runda krečenja može biti jedino rješenje.
Tepisi i namještaj zadržavaju miris najduže
Za uklanjanje mirisa iz tepiha preporučuje se soda bikarbona. Posipa se u debljem sloju i ostavlja da odstoji najmanje 20 minuta, nakon čega se usisava. Isti postupak može se ponoviti i s tapaciranim namještajem. Druga opcija je prebrisavanje razblaženim sirćetom, a zatim temeljito sušenje.
Ukoliko se u prostoru godinama pušilo, ove korake će biti potrebno ponoviti više puta kako bi rezultati bili vidljivi. Miris cigareta, iako nevidljiv, među najupornijim je “stanarima” svakog doma u kojem se redovno konzumira duhan.