KO SDP BiH TK oglasio se saopštenjem povodom sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona, na kojoj se planira usvajanje Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK.
“Sutra, na sjednici Skupštine Tuzlanskog kantona, aktuelna većina predvođena SDA i DF-om planira usvajanje Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK, čime se direktno narušava ustavni poredak države Bosne i Hercegovine. Riječ je o klasičnom primjeru kantonalnog separatizma, po istom modelu kakav već godinama provodi Milorad Dodik u manjem bh entitetu.
Pozivamo javnost, medije i nadležne pravosudne institucije da hitno reaguju i shvate ozbiljnost pravne i sigurnosne prijetnje koju ovakav zakon predstavlja.
Podsjećamo da je Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine već ranije proglasio neustavnim ključne odredbe koje je već jednom Skupština TK donijela. Danas, te iste odredbe ugrađuje u prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti TK.
Ista skupštinska većina je prethodnim potezima već dovela Univerzitetski klinički centar Tuzla u pravni vakuum, što već ima ozbiljne posljedice po sistem zdravstvene zaštite u kantonu.
Vaš separatizam nije ništa manje opasan od Dodikovog — i jedan i drugi urušavaju državu i njene ustavne temelje”.