Nadoknada za bolesti i povrede: za vas smo istražili za koje bolesti i stanja ostvarujete koja prava

Nadoknada za bolesti i povrede pravo je koje mnogi građani još uvijek ne koriste, iako se u brojnim slučajevima radi o podršci koja može biti itekako bitna za svakodnevni život i liječenje. Na osnovu nove naredbe Federalnog ministarstva zdravstva, objavljene u Službenim novinama prije par dana, uspostavljena je precizna lista bolesti i tjelesnih povreda koje daju osnov za ostvarivanje ove vrste pomoći (naknade koje nemaju karakter plaće za državne službenike i namještenike a ostvaruju pravo na naknadu za slučaj teške invalidnosti ili teške bolesti, kao i za slučaj teške invalidnosti ili teške bolesti članova njihove uže porodice u FBiH).

Za vas smo istražili – ko ima pravo na nadoknadu?

Naredbom je jasno propisano da nadoknada za bolesti i povrede pripada osiguranim licima čije zdravstveno stanje ili tjelesna povreda ispunjava kriterije iz zvanične liste. U pitanju su stanja koja se smatraju teškim ili trajnim, a njihova posljedica je ozbiljno narušavanje svakodnevne funkcionalnosti, gubitak radne sposobnosti ili zahtjev za dugotrajnom medicinskom njegom.

Pravo se može ostvariti isključivo uz medicinsku dokumentaciju, nalaz specijaliste i mišljenje ovlaštenog ljekarskog tima, a zahtjev se predaje nadležnom fondu zdravstvenog osiguranja. Prema važećem pravilniku, naknada može biti jednokratna ili u formi pomoći kroz određeni vremenski period, u zavisnosti od slučaja.

Bolesti koje se priznaju prema naredbi

Na listi se nalaze zloćudni tumori svih lokalizacija, terminalna bubrežna insuficijencija, transplantacije vitalnih organa, teška srčana i plućna insuficijencija, multipla skleroza, mišićna distrofija, ALS i druge neurodegenerativne bolesti. Takođe, prepoznate su sistemske autoimune bolesti poput lupusa, sklerodermije i teškog reumatoidnog artritisa, kao i neuromuskularna oboljenja poput mijastenije gravis, nezarazni encefalitisi i encefalomijelitisi, te epilepsija koja ne reaguje na standardnu terapiju.

U ovu grupu uključena su i oboljenja očiju i vidnog živca poput optičkog neuritisa, te neurološka stanja koja dovode do značajnog gubitka vida. Naredba obuhvata i određene teške kardiovaskularne dijagnoze, uključujući reumatsku bolest srca s popuštanjem funkcije, plućnu emboliju i hroničnu plućnu hipertenziju.

Posebno je važno da se na listi nalaze i teški mentalni poremećaji, među njima su intelektualne teškoće i razvojni poremećaji, autizam, shizofrenija, Alzhajmer, demencije i teška depresija koja značajno utiče na funkcionisanje u svakodnevnom životu, sve prema psihijatrijskoj potvrdi.

Kompletnu listu pogledajte klikom OVDJE.

Teške tjelesne povrede kao osnova za nadoknadu

Pored bolesti, pravo na nadoknadu za bolesti i povrede može se ostvariti i u slučaju ozbiljnih trauma. Ovdje spadaju amputacije ekstremiteta, povrede kičmenog stuba sa oštećenjem kičmene moždine, gubitak vida ili sluha, višestruki prelomi s trajnim posljedicama, kao i povrede lobanje i mozga koje dovode do neuroloških poremećaja.

Naredba također uključuje povrede zadobijene na radu, u saobraćajnim nesrećama ili kao posljedica padova i eksplozija. Posebna pažnja posvećena je osobama koje nakon povrede zavise od tuđe pomoći u svakodnevnom životu.

Kako naredba funkcioniše u praksi?

Nadoknada za bolesti i povrede
Iako je dokument objavljen na nivou Federacije, njegovo sprovođenje počinje na lokalnom nivou, kod porodičnih ljekara/ foto ilustracija

Iako je dokument objavljen na nivou Federacije, njegovo sprovođenje počinje na lokalnom nivou, kod porodičnih ljekara. Oni su često prva kontakt tačka i imaju ključnu ulogu u informisanju pacijenata. Ako porodični ljekar prepozna da stanje pacijenta odgovara jednoj od kategorija sa liste, pokreće se procedura, izdaje se uput za specijalistički pregled, gdje se potvrđuje dijagnoza.

U praksi, ovo uključuje i komisijsko vještačenje. Zdravstvene ustanove su pozvane da pacijentima olakšaju pristup informacijama, posebno u situacijama kada se liječenje odvija izvan matičnog kantona. Dakako, za ostvarivanje određenih prava put pacijenta najčešće ide od porodičnog ljekara, preko ljekara specijalista (uključujući i saglasnosti i ostvarivanje prava na kantonalnom nivou u zavodima zdravstvenog osiguranja prema mjestu prebivališta) te kao zadnja instanca Institut za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja (u Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Zenici i Bihaću).

Šta ova naredba znači za pacijente?

Za one na koje se odnosi ova naredba, usvajanje liste znači jasnije pravo na nadoknadu za bolesti i povrede, bez potrebe za dodatnim tumačenjima ili neujednačenim odlukama među kantonima. Umjesto da se pojedinci moraju sami snalaziti u procedurama i tražiti „rupe u sistemu“, zvanični dokument navodi stanja za koja im pripada podrška.

Ova naredba ne garantuje automatsku isplatu svim pacijentima, ali omogućava temelje za odlučivanje bez diskriminacije i nejasnoća. Obzirom na finansijske izazove koje nose liječenje i oporavak, ova vrsta naknade može pomoći u kupovini lijekova, plaćanju prevoza do bolnice, ortopedskih pomagala ili kućne njege.

Pacijenti više ne moraju nagađati da li njihovo stanje „ulazi“ u sistem, ako je dijagnoza na listi, imaju pravo da pokrenu proceduru i zatraže ono što im pripada.

Pomenuta Naredba o nadoknadama za državne službenike i namještenike u FBiH, ponukala nas je da provjerimo koja prava ostvaruju osigurana lica.

Koja prava u TK ostvaruju osigurana lica, poput lijekova, ortopedskih pomagala, medicinske rehabilitacije, BMPO, terapije NM heparinom, inzulinske pumpe i slično saznajte na linku, klikom OVDJE.

Podsjećamo, na osnovu Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, formiran je i Fond solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine sa ciljem ostvarivanja jednakih uvjeta za sprovođenje obaveznog zdravstvenog osiguranja u svim kantonima, za određene prioritetne vertikalne programe zdravstvene zaštite od interesa za Federaciju, i za pružanje prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti.

Time je osigurano finansiranje liječenja najtežih oboljenja za sve osigurane osobe u Federaciji BiH pod istim uvijetima, bez obzira na kantonalnu pripadnost pacijenata i finansijsku moć kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja.

Sredstva federalnog fonda solidarnosti se osiguravaju iz doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje i dijelom iz sredstava Budžeta Federacije BiH putem transfera Federalnog ministarstva zdravstva.

Koja prava ostavarujete kroz ovaj Fond saznajte OVDJE

O uslugama Fonda, lijekovima koji se finansiraju kroz Fond, mogućnostima liječenja u inostranstvu i slično, informišite se više na ovom LINKU

Potrebna je bolja informisanost građana

Kompletan dokument s preciznim nazivima bolesti i opisima povreda može se preuzeti na stranici Federalnog ministarstva zdravstva. Također, sve osobe koje sumnjaju da bi mogle imati pravo, pozvane su da se konsultuju sa svojim ljekarom ili kontaktiraju zdravstvenu ustanovu kojoj pripadaju.


Šta je ABA terapija koja će biti dostupna u TK?

Za pola godine samo 9 transplantacija organa u FBiH

Pravo na mjesečnu naknadu imaju i supruge umrlih boraca

Šta sve ulazi u radni staž i kako se računa

pročitajte i ovo