Američki predsjednik Donald Trump i ruski predsjednik Vladimir Putin neće učestvovati u mirovnim pregovorima između Moskve i Kijeva koji će se održati u Turskoj.
Kremlj je objavio imena članova ruske delegacije, među kojima nije bilo Putina. Delegaciju će predvoditi Vladimir Medinski, savjetnik ruskog predsjednika, a uz njega će u Tursku otputovati i zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Galuzin, načelnik Glavne uprave Generalštaba Igor Kostjukov te zamjenik ministra odbrane Aleksandar Fomin.
Putin je prethodno predložio direktne pregovore s Ukrajinom u Istanbulu bez uslova, poručujući da Rusija želi ozbiljan dijalog s ciljem postizanja trajnog mira.
Nakon objave ruske delegacije, američki zvaničnici su potvrdili da Trump, koji se trenutno nalazi na Bliskom istoku, neće učestvovati, iako je ranije najavio da razmatra tu mogućnost.
Izostanak oba predsjednika umanjuje očekivanja od mogućih značajnijih pomaka u pregovorima koji se odnose na rat koji traje od februara 2022. godine.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je Putina da se pojavi na pregovorima ako, kako je rekao, „nema straha“. U svom obraćanju, Zelenski je istakao da će Ukrajina donijeti odluku o svom učešću tek nakon što bude jasno da li će Putin lično prisustvovati.
Zelenski je naglasio da se odgovori na pitanja o uzrocima i nastavku rata nalaze u Moskvi, te da završetak sukoba zavisi od međunarodne zajednice.
Trump zagovara potpisivanje 30-dnevnog primirja kako bi se rat privremeno zaustavio, dok iz Moskve poručuju da bi pregovori mogli obuhvatiti i moguću razmjenu ratnih zarobljenika. Zelenski je dao podršku prijedlogu o 30-dnevnom prekidu vatre, ali je Putin poručio da je prvo potrebno razmotriti sve pojedinosti.