Vlada TK uplaćuje doprinose za radnike iz ugašenih firmi

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donijela Odluku o odobravanju 87.561,32 KM za socijalno zbrinjavanje – uplatu obračunatih, a neuplaćenih doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje zaposlenika koji su stekli uslov za penzionisanje, a ostali su bez radnog angažmana u privrednim društvima prema kojima Vlada TK vrši ovlaštenja i obaveze po osnovu državnog kapitala, i za privredna društva u privatnom vlasništvu, a koja su nekad bila u državnom vlasništvu koji su ispunili uslove za penzionisanje.

Radi se o ukupno deset radnika, pet radnika „Aida“ dd Tuzla, tri radnika „Borac“ d.d. Banovići, te po jednog radnika „Resod Guming“ d.d. Tuzla i „Bosnia Valves“ d.d. Tuzla u kojima su završeni stečajni postupci, saopćeno je iz Vlade TK.

U skladu sa navedenom odlukom, Vlada je danas dala i nalog za prijenos sredstava s namjenskog depozita Vlade Tuzlanskog kantona kod Razvojne banke Federacije Bosne i Hercegovine.

Kantonalna vlada prihvatila je Informaciju o radu Udruženja za razvoj NERDA za 2024. godinu i Informaciju o radu Garantnog fonda tog udruženja za 2024. godinu.

Kao i prethodnih godina, Udruženje NERDA je realizacijom svojih projekata i kontinuiranim radom na pripremi novih projektnih prijedloga nastavilo da daje doprinos unapređenju ekonomskog razvoja regije, unapređenju ljudskih i institucionalnih kapaciteta za pripremu i provedbu projekata Evropske unije, umrežavanju aktera u oblasti energetike, itd.

Udruženje će i u narednom periodu nastaviti raditi u svim navedenim oblastima u kojima je do sada aktivno djelovala, te svim zainteresovanim akterima ponuditi mogućnost saradnje, navodi se u Izvještaju.

Kada je u pitanju Garantni fond, zaključno sa 31. decembrom prošle godine ukupna vrijednost deponovanih sredstava Vlade TK u Fond iznosi 801.000 KM, te uz multiplikator od 4,0 potvrđen sa ASA Banka d.d., trenutna vrijednost garantnog potencijala Fonda iznosi 3.204.000 KM. Ispitivanjem tržišta utvrđeno je da su se u 2024. kamate komercijalnih banaka za mikro poduzetnike kretale između 7,5 i 10 posto što sredstva Garantnog fonda, koji nudi kamatnu stopu od 5,49 posto za kredite s rokom otplate od 36 do 60 mjeseci i 4,69 posto za kredite do 36 mjeseci, čini dosta povoljnijim za ovaj segment poduzetništva.

Tokom prošle godine Garantnom fondu zvanično je pristupilo 16 klijenata od čega je Garantni odbor odobrio njih 13, dok je kreditni odbor Banke odobrio 7, ukupne vrijednosti 531.000 KM. Razlozi odbijanja klijenta od strane Garantnog odbora su djelatnosti koje nisu u skladu sa Pravilnikom o radu Fonda, dok su razlozi odbijanja od strane kreditnog odbora Banke, nepovoljan kreditni rejting i likvidnost poslovanja preduzeća.

U periodu od 2008 do kraja 2024. godine, 168 klijenata je realizovalo kreditna sredstva ukupne vrijednosti 8.897.614,14 KM.  Zaključno sa 31.12.2024. godine deset firmi redovno otplaćuju kredite u vrijednosti od 817.000,00 KM i ostatkom duga od 726.332,14 KM.

U proteklih 14 godina, ukupno je izdato 168 kredita za privrednike sa područja 11 Općina Tuzlanskog kantona, od čega je najviše kredita bilo plasirane u sektor usluga (69), metaloprerade (35), prehrambeni sektor (26), sektor plastike (16), drvopreradu (10), tekstil (5), IKT (5), te u sektor hemije i turizma (1). Dodatna analiza je pokazala da je 6.255.178,22 KM (70,3 posto) od ukupnog iznosa odobrenih kredita iskorišteno za nabavku stalnih sredstava, dok je ostatak sredstava (29,7 posto usmjeren za obrtna sredstva i održanje tekućeg poslovanja. Evaluacijom svih projekata, u proteklih 14 godina, podržanih kroz Garantni fond procijenjeno je da su ove investicije omogućile firmama da zadrže preko 2.700 postojećih radnih mjesta, te stvorile uslove za zapošljavanje preko 880 novih radnika.

Vlada TK je danas odobrila 124.344,50 KM Općini Sapna, kao učešće Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak TK u rješavanju projekata održivog povratka, odnosno za sanaciju putne infrastrukture u povratničkim mjesnim zajednicama Zaseok i Vitinica, saopćeno je između ostalog nakon sjednice Vlade TK.

pročitajte i ovo