Za genocid u Srebrenici do sada osuđene 54 osobe

Zbog genocida i zločina počinjenih tokom pada Srebrenice 11. jula 1995. godine, kada je ubijeno više od osam hiljada Bošnjaka, pred međunarodnim i domaćim sudovima do sada je osuđeno 54 osobe. Ukupno je izrečeno 781 godina zatvora, uz pet doživotnih kazni.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je na doživotni zatvor pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju zbog genocida i zločina protiv čovječnosti. Na istu kaznu 2019. godine osuđen je i Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske.

Još tri doživotne kazne izrečene su u Haagu za zločine u Srebrenici. Ljubiša Beara, bivši načelnik za bezbjednost Glavnog štaba VRS, osuđen je 2010. godine, a preminuo je sedam godina kasnije. Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove, osuđen je 2015. i preminuo naredne godine. Na doživotnu kaznu osuđen je i potpukovnik Drinskog korpusa Vujadin Popović, koji je proglašen krivim za genocid, ubistva, istrebljenje i progon Bošnjaka.

Haški tribunal je 2001. donio prvu presudu kojom je zločin u Srebrenici pravno okvalifikovan kao genocid. Tada je general Radislav Krstić osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja i učestvovanja u genocidu. Dvadeset tri godine kasnije, u javno objavljenom pismu, priznao je da je nad Bošnjacima u Srebrenici počinjen genocid.

Na dugogodišnje kazne zatvora osuđeni su i oficiri Vojske RS: Drago Nikolić (35 godina), Momir Nikolić (20 godina), Dragan Obrenović (17 godina), Radivoje Miletić (18 godina) i Ljubomir Borovčanin (17 godina).

Jovica Stanišić i Franko Simatović, visoki bezbjednosni funkcioneri Srbije devedesetih, osuđeni su 2023. zbog udruženog zločinačkog poduhvata u kojem je, između ostalog, obuhvaćen i zločin u Trnovu, gdje je 1995. godine ubijeno šest bošnjačkih civila iz Srebrenice.

U Haagu je osuđen i Dražen Erdemović, pripadnik 10. diverzantskog odreda, koji je priznao da je učestvovao u egzekucijama zarobljenih Bošnjaka. Uhapšen je 1996. godine u Srbiji, a iste godine je pred Tribunalom osuđen na pet godina zatvora. Njegovo svjedočenje kasnije je imalo ključnu ulogu u presudi protiv Ratka Mladića.

U Bosni i Hercegovini tokom posljednjih godinu dana nije donesena nijedna nova presuda za zločine počinjene u Srebrenici, dok su postupci u Srbiji i dalje u fazi suđenja ili bez konkretnog napretka.

pročitajte i ovo