Kosa je često prva stvar koju primijetimo – kod drugih, ali i kod sebe. Ona je odraz našeg stila, zdravlja, ali i svakodnevnih navika. I dok većina ljudi vjeruje da je dovoljno oprati kosu i povremeno je ošišati, istina je daleko složenija. Nepravilna njega kose može dovesti do oštećenja, opadanja, peruti, beživotnosti i problema koji se teško rješavaju bez stručne pomoći.
Nažalost, mnoge greške u njezi kose pravimo nesvjesno, često pod uticajem pogrešnih savjeta s interneta, reklama ili jednostavno iz neznanja. U ovom tekstu pokušaćemo da razbijemo najčešće mitove i istaknemo pet ključnih grešaka koje većina nas redovno ponavlja.
Nedovoljna hidratacija i zanemarivanje dubinske njege
Jedna od najčešćih i najupornijih grešaka koje pravimo kada je kosa u pitanju jeste zanemarivanje njene potrebe za dubinskom hidratacijom. Mnogi misle da je šampon sve što im je potrebno, eventualno regenerator ako se sjete. Međutim, kosa – naročito ako je tretirana (farbana, fenirana, uvijana ili ispravljana) – zahtijeva mnogo više.
Važno je da razumijete razliku između regeneratora i maske. Regenerator je tu da omekša kosu i olakša raščešljavanje, dok maske dubinski hrane i obnavljaju vlakno dlake. Ako se pitate koje su najbolje maske za kosu, preporučujemo da ih birate u skladu sa stanjem vaše kose – da li je suva, oštećena, bez volumena ili sklona mašćenju. Dobra maska, kada se koristi redovno, može učiniti čuda.
Takođe, njega se ne završava pod tušem. Serumi, ulja, zaštitni sprejevi i ampule za kosu nisu samo dodatak, već dio rutine. Posebno obratite pažnju na krajeve – oni najviše trpe i prvi se oštećuju. Kosa kojoj fali hidratacije djeluje beživotno, teško se oblikuje i lako puca, a to je često rezultat zanemarene njege, ne samo genetike.
Pranje kose prečesto – ili nedovoljno
Balans je ključ. A kada je riječ o pranju kose, upravo tu pravimo najveće greške – neki peru kosu svakog dana, dok drugi čekaju po sedam dana „da se ne bi isušila“. Oba pristupa mogu biti pogrešna, jer idealna učestalost pranja zavisi od vašeg tipa kože glave, gustine kose, godišnjeg doba i načina života.
Ako perete kosu svaki dan, vjerovatno uklanjate prirodna ulja koja je štite, čime izazivate prekomjerno mašćenje – tijelo pokušava da nadoknadi ono što mu oduzimate. S druge strane, rijetko pranje može dovesti do nakupljanja nečistoće, sebuma i mrtvih ćelija, što može začepiti folikule i dovesti do problema sa opadanjem.
Birajte šampone bez sulfata ako imate osjetljivo tjeme, i trudite se da šampon nanosite isključivo na kožu glave, ne na krajeve. Krajevi će se očistiti prilikom ispiranja, bez dodatnog trljanja. Učestalost pranja treba da prati vaše potrebe, a ne tuđa pravila. Ako imate masno tjeme, perite češće; ako je suvo, dajte mu vremena da se obnovi. Testirajte i pratite reakcije – jer samo vi znate šta vašoj kosi zaista prija.

Agresivno stilizovanje bez zaštite
Feniranje, peglanje, uvijanje – sve su to alati koje svakodnevno koristimo kako bismo stilizovali kosu. I to ne bi bio problem da uz to ne zaboravljamo najvažnije: zaštitu od toplote. Visoke temperature bukvalno tope keratin iz dlake, što dovodi do isušivanja, lomljenja i gubitka sjaja. Najgore od svega je što se oštećenja gomilaju – pa kada ih primijetite, već je kasno.
Ako svakodnevno koristite toplinske uređaje, neophodno je da prije svake upotrebe nanesete termalnu zaštitu. To može biti sprej, ulje, krema – bitno je da formira zaštitni sloj koji će umanjiti štetu. Takođe, pokušajte da izbjegavate najvišu temperaturu na uređajima. Danas čak i profesionalni frizeri preporučuju da se kosa fenira na srednjoj temperaturi i završi hladnim mlazom.
Još jedna često zanemarena navika jeste vezivanje mokre kose. To, uz dodatni pritisak gumice, dovodi do pucanja dlake. Koristite meke gumice i ne zatežite repove.
Nepravilna ishrana i zanemarivanje unutrašnje njege
Kao što lice ne možete njegovati samo kremom, tako ni kosa neće blistati samo zahvaljujući maskama. Ako se hranite neredovno, unosite premalo proteina, vitamina B, cinka i omega-3 masnih kiselina, to će se brzo vidjeti na vašoj kosi.
Lomljivost, proređivanje i gubitak sjaja često su rezultat loše ishrane i dehidratacije. Važno je da unosite dovoljno vode, jedete svježe voće i povrće, integralne žitarice, jaja, orašaste plodove i ribu. U pojedinim slučajevima, suplementacija je neophodna – ali isključivo uz konsultaciju sa ljekarom ili farmaceutom.
Stres takođe utiče na kosu – kortizol, hormon stresa, direktno utiče na folikule i može dovesti do opadanja. Pronađite vrijeme za sebe, praktikujte fizičku aktivnost, boravite u prirodi. Kosa je ogledalo vašeg zdravlja – i spolja i iznutra. Ako organizmu nešto nedostaje, to će se najprije vidjeti na koži i kosi.
Ne postoji magičan proizvod koji će riješiti sve probleme. Ali postoji mnogo malih koraka koji, kada se spoje, daju rezultat. Prava njega kose počinje znanjem – razumijevanjem šta vašoj kosi treba, kada i zašto.
Ispravite greške koje ste do sada pravili. Ne iz griže savjesti, već iz ljubavi prema sebi. Jer njega kose nije luksuz – ona je svakodnevni izraz pažnje. A zdrava, njegovana kosa nije samo lijepa. Ona je znak da se brinete o sebi na svim nivoima. Za još tekstova, posjetite naš sajt!