Matičnjak je jedna od onih biljaka koju vrijedi imati pri ruci: u šoljici kao čaj, na koži kao tonik, u mirisu doma ili kao gusti grm u saksiji. Poznat i pod imenima melisa ili limun trava, ovaj blagi, ali moćni saveznik koristi se za smirenje, bolji san, ljepšu kožu i opuštanje tijela.
Prirodni umirivač sa okusom limuna
Melissa officinalis, kako glasi njegovo latinsko ime, pripada porodici usnatica, baš kao nana. Ipak, za razliku od nje, matičnjak nije agresivan u mirisu ni ukusu. Sadrži eterična ulja koja djeluju blago sedativno, a uz to je bogat vitaminom C, flavonoidima i taninima koji jačaju imunitet i podstiču varenje. Njegov sastav pomaže i kod napetosti, blage nesanice, ubrzanog pulsa, kao i kod grčeva u stomaku izazvanih stresom.
PROČITAJTE I OVO
Ova opasna biljka može izazvati teške opekotine na koži
Zašto je dobro piti čaj od matičnjaka
Redovno ispijanje čaja od ove biljke ima višestruke koristi. Napitak umiruje nervni sistem, blago snižava krvni pritisak i podstiče dobar san. Posebno se preporučuje u večernjim satima ili u stresnim periodima kada tijelu treba reset. Osim vitamina C, sadrži i magnezijum i kalcijum, što doprinosi opuštanju mišića i ravnoteži hormona. Ne izaziva ovisnost niti pospanost tokom dana, zbog čega ga rado koriste i učenici i oni koji rade odgovorne poslove.
Zdravstveni učinci na tijelo
Osim što opušta i umiruje, ova biljka ima niz dokazanih pozitivnih učinaka na organizam. Djeluje kao prirodni spazmolitik jer opušta mišiće, smanjuje nadutost i ublažava grčeve, posebno kod žena. Takođe pomaže kod laganih probavnih tegoba, podržava rad žuči i umanjuje osjećaj mučnine.
Njegova eterična ulja imaju antivirusna svojstva, zbog čega se koristi i kod infekcija poput prehlade, herpesa i grlobolje. Istraživanja su pokazala da ekstrakt matičnjaka može pomoći kod blagih oblika depresije, razdražljivosti i PMS-a. Kod djece, koristi se u obliku blagih čajnih mješavina za smirenje i bolji san, uz savjet ljekara.
Za razliku od mnogih biljaka, matičnjak je pogodan i za dugotrajnu upotrebu, jer ne opterećuje jetru ni bubrege. Upravo zbog te blagosti i širokog spektra djelovanja, često se koristi u fitoterapiji i kombinira s drugim biljkama poput kamilice, lavande i gloga.
PROČITAJTE I OVO
Zaboravljena biljka s naših livada: Čisti pluća, kožu i jetru
Kako posaditi, ubrati i osušiti matičnjak

Može se saditi iz sjemena, reznica ili dijeljenjem korijena. Idealno vrijeme za sjetvu je proljeće, kada prođu mrazevi, ili u jesen, ako se sade već odrasle biljke. Ako ga sijete iz sjemena, zemlja treba biti vlažna i umjereno topla, a prve mladice pojavit će se za desetak dana. Biljak je ovo koja brzo raste, a kada se jednom primi, iz godine u godinu se širi bez mnogo brige.
Berba počinje čim biljka razvije dovoljno listova, obično krajem maja i tokom ljeta. Najbolje je brati prije cvjetanja, jer tada ima najjaču aromu i najviše ljekovitih sastojaka. Režu se samo gornji dijelovi stabljike, oko 10–15 cm, s listovima. Da bi se sačuvala ljekovitost, matičnjak treba sušiti u hladu, na prozračnom mjestu, u tankom sloju. Nakon nekoliko dana, kada listovi postanu lomljivi, čuva se u papirnim vrećicama ili staklenim teglama, dalje od vlage i svjetlosti.
Kako uzgojiti matičnjak na balkonu
Matičnjak ne traži luksuzne uslove. Voli svjetlo, ali ne i direktno sunce cijeli dan, pa ga možete smjestiti na istočni ili zapadni balkon. Potrebna mu je obična zemlja za cvijeće i malo drenaže. Zalijevajte ga kad se zemlja prosuši, a jednom mjesečno ga prihranite vodom u kojoj ste rastopili malo pepela ili kore od banane. Odrežite vrhove kako bi se grm razgranao. U ljetnim mjesecima ima nježne cvjetiće koje rado posjećuju pčele, upravo zbog njih je i dobio ime melisa, što na grčkom znači „pčela“.
PROČITAJTE I OVO
Hajdučka trava (kunica) i njena moć: zašto se hajdučica smatra čuvaricom zdravlja
Domaći tonik od matičnjaka – jednostavno, mirisno, korisno

Ako imate šaku svježih listova, možete napraviti prirodni tonik koji hladi, smiruje i njeguje kožu. Evo kako:
Sastojci: šaka listova svježeg matičnjaka, 2 dl vode, po želji: nekoliko listića nane ili kriška limuna
Listove isperite, prelijte ih vrelom vodom, poklopite i ostavite da tako odstoje 10 minuta. Kada se ohlade, procijedite i dobivenu tekućinu čuvajte u frižideru do tri dana. Možete je koristiti kao tonik za lice, vodicu za stopala nakon napornog dana ili kao dodatak kupki. Ova jednostavna tekućina umiruje kožu, ublažava crvenilo i donosi osjećaj svježine.
Kozmetička upotreba matičnjaka – prirodni saveznik osjetljive kože
U narodnoj medicini matičnjak je korišten za obloge i ispiranja, a danas ga nalazimo u balzamima za usne, kremama za osjetljivu kožu i čak u prirodnim parfemima. Njegovo umirujuće djelovanje pomaže i kod alergijskih reakcija, a kao vodica može zamijeniti osvježivače prostora, otpuno prirodno, bez alkohola i sintetičkih mirisa.
Jeste li znali?
Matičnjak su koristili još u perzijskim i rimskim vrtovima kao biljku koja “tjera tugu”
U stara vremena se vjerovalo da nekoliko listova matičnjaka ispod jastuka donosi mirne snove
Iako ga zovu limun trava, matičnjak nema veze s pravom limunskom travom iz Azije; ona je visoka i oštra, dok je matičnjak mekan i nizak
Pčelari i danas stavljaju matičnjak oko košnica kako bi privukli pčele da se nasele
Praktična svakodnevna upotreba
Matičnjak je zahvalna biljka koju možete koristiti svakodnevno, bilo kao čaj u večernjim satima, kao blagi tonik za kožu ili kao prirodni dodatak domaćoj apoteci. Uzgoj na balkonu ne zahtijeva mnogo truda, a listove možete brati po potrebi tokom cijele sezone. Svježi listovi koje koristite odmah ili kao osušeni za kasnije, matičnjak je jednostavan način da uvedete rutinu koja koristi i tijelu i živcima.