Herakleum sosnowskyi je opasna biljka koja sve češće postaje predmet upozorenja širom Evrope, ova invazivna vrsta može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod ljudi, pa čak i životinja. Potiče s područja Kavkaza, ali se tokom prošlog vijeka proširila u mnoge evropske zemlje, gdje sada stvara probleme i u prirodi i u urbanim sredinama.
Ova biljka može narasti i preko tri metra u visinu, ima velike listove i prepoznatljivu šuplju stabljiku s tamnim mrljama, dok se bijeli cvjetovi šire poput kišobrana. Uprkos dekorativnom izgledu, riječ je o jednoj od najopasnijih biljaka s kojima se stanovništvo može susresti u prirodi.

Opasna po zdravlje
Najveći problem kod Herakleum sosnowskyi jeste njen sok. U kontaktu s kožom i izloženošću sunčevoj svjetlosti, on izaziva hemijsku reakciju poznatu kao fitofotodermatitis. Posljedica su teške opekotine koje se javljaju nakon 24 do 48 sati, a često ostavljaju trajne pigmentacijske promjene ili ožiljke. U težim slučajevima potrebna je i bolnička intervencija.
Budite oprezni jer se često može pomiješati ova biljka sa koprom, hadjučicom, kunicom. Prilikom pokušaja kidanja ove biljke ispušta sok koji u kombinaciji tog soka i sunčeve svjetlosti stvara ozbiljne kožne promjene i opekline.
Upozorenje građanima
Zbog ozbiljnih zdravstvenih posljedica, građanima se izričito preporučuje da ne dodiruju biljku Herakleum sosnowskyi, čak ni kada je u pitanju suho ili uvelo stablo. Djeca, izletnici i vlasnici kućnih ljubimaca trebaju biti posebno oprezni, jer se biljka često pojavljuje uz puteve, rijeke i šumske ivice, gdje može djelovati potpuno bezopasno na prvi pogled.
Ukoliko dođe do kontakta s ovom biljkom, potrebno je odmah oprati zahvaćeno područje vodom i sapunom i izbjegavati izlaganje suncu narednih 48 sati. U slučaju pojave simptoma poput pečenja, crvenila ili plikova, treba potražiti ljekarsku pomoć.
Biljka prijetnja i za prirodu
Herakleum sosnowskyi je i ekološki problem. Zbog svoje veličine i brzog rasta, brzo istiskuje domaće biljne vrste, mijenja mikroklimu tla i narušava prirodnu ravnotežu u ekosistemima. Njeno širenje otežava upravljanje javnim zelenim površinama, a troškovi uklanjanja su visoki i često dugotrajni.
Iako u Bosni i Hercegovini još nije široko rasprostranjena, njena prisutnost je zabilježena u nekoliko područja i zahtijeva stalni nadzor. U susjednim državama već se vodi ozbiljna borba protiv njenog širenja.
Zajednička odgovornost
Prevencija i edukacija stanovništva su koraci u borbi protiv Herakleum sosnowskyi. Svaka sumnjiva pojava biljke trebala bi se prijaviti nadležnim komunalnim službama ili inspekcijama, kako bi se na vrijeme poduzele mjere uklanjanja.
Biljke koje prijete zdravlju ne prepoznaju granice, zato je važno da ih mi prepoznamo na vrijeme.