Poslanici traže javnu raspravu i novi zakon o zaštiti od požara

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine razmatrao je danas  izmjene Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, koje se odnose na brisanje članova zakona, koji su, prema presudama Ustavnog suda FBiH, narušili pravo lokalne samouprave.

Ustavni sud je u više presuda utvrdio da su općinama i gradovima nametnute zakonske obaveze bez osiguranja finansijskih sredstava za njihovu provedbu. Presude su donesene u korist 15 lokalnih zajednica, uključujući Maglaj, Tešanj, Zenicu, Tuzlu, Banoviće i druge. Zbog nepostupanja po presudama, Sud je izdao i šest rješenja o neizvršenju, čime je dodatno upozorio na pravne posljedice.

Federalna uprava civilne zaštite provela je javnu raspravu o nacrtu zakona još 2017. i 2018. godine, u saradnji s kantonalnim upravama i Savezom općina i gradova FBiH. Vlada je zaključila da bi donošenje zakona u redovnoj proceduri moglo izazvati štetne posljedice po Federaciju, uključujući i krivičnu odgovornost odgovornih osoba.

Predložene izmjene imaju za cilj usklađivanje zakona s odlukama Ustavnog suda, koje su prema Ustavu FBiH konačne i obavezujuće.

Vršilac dužnosti direktora Federalne uprave Civilne zaštite Aldin Brašnjić je, predstavljajući Prijedlog zakona o izmjenama zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, kazao da je Vlada FBiH taj prijedlog uputila u parlamentarnu proceduru, na koji je predsjedavajući Predstavničkog domu FBiH Dragan Mioković predložio amandmane.

Podsjetio je da je na sjednici održanoj 22. jula, Federalna vlada prihvatila i utvrdila predložene amandmane, koji se odnose na poboljšanje materijalnog položaja profesionalnih vatrogasaca.

Prvim amandmanom propisano je da vatrogasci, njihove starješine ili druga ovlaštena lica imaju pravo na naknadu za svaki sat pasivnog dežurstva, a evidenciju o tome vodi starješina jedinice. Visina naknade određuje se u skladu s propisima o platama, u zavisnosti od budžetskih mogućnosti lokalnih zajednica.

Drugim amandmanom omogućeno je da se plaće starješina, njihovih zamjenika i profesionalnih vatrogasaca u jedinicama civilne zaštite mogu uvećati do 30 posto u odnosu na osnovne plate državnih službenika, dok ostali zaposlenici u tim jedinicama mogu dobiti dodatak na plaću do 20 posto.

Poslanik Kluba Demokratske fronte Mahir Mešalić istaknuo je da vatrogasci imaju brojne probleme u komunikaciji s lokalnim zajednicama, te da su očekivali da će ti izazovi biti riješeni kroz predložene izmjene zakona. Upozorio je da bi, bez dodatnih intervencija, plaća vatrogasca u Tuzlanskom kantonu mogla iznositi svega 1.340 KM.

Mešalić je apelirao da se prijedlog zakona ne usvaja po hitnom postupku, već da prethodno prođe javnu raspravu. Klub DF-a zatražio je da se u naredna tri do šest mjeseci usvoji potpuno novi zakon o zaštiti od požara.

Poslanik Stranke za Bosnu i Hercegovinu Admir Čavalić pozvao je Vladu FBiH da dodatno povećaju naknade vatrogascima. Naglasio je kako poslanici njegove stranke ne bi podržali prijedlog zakona da nisu bili predloženi amandmani koji poboljšavaju materijalni status pripadnika vatrogasnih jedinica.

Iz Stranke demokratske akcije upozoreno je na izostanak sistemskog pristupa ovom pitanju, te su kritizirana brza i parcijalna rješenja bez dugoročnog plana.

pročitajte i ovo