Na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojen je prijedlog izmjena Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja, čime se taksi prijevoznicima omogućava korištenje trake za javni prijevoz i zaustavljanje na autobuskim stajalištima. Predlagač zakona Saša Magazinović naglasio je da se time reaguje na praksu u kojoj su taksisti kažnjavani zbog zakonske zabrane koja ranije nije bila striktno primjenjivana. Uprkos ovim izmjenama, u raspravi je prepoznata potreba za donošenjem sveobuhvatnog, novog zakona koji bi uredio ovu oblast na savremeniji način.
Odbijen je prijedlog izmjena Zakona o finansiranju institucija BiH, koji je predložio Marinko Čavara, dok je usvojen zakon koji omogućava dodatno finansiranje BHRT-a iz državnog budžeta u slučaju otežanog poslovanja. Ova dopuna je obrazložena potrebom da se očuva stabilnost javnog servisa, koji je, kako je rečeno, važan za evropski put Bosne i Hercegovine. U diskusiji je naglašena i politička dimenzija ovog pitanja, jer stabilan medijski sistem predstavlja i međunarodnu obavezu.
Zastupnici su također podržali izmjene Zakona o upravnom postupku, s ciljem skraćivanja administrativnih procedura i uvođenja elektronske komunikacije između institucija i građana. Ministar pravde Davor Bunoza istakao je da će izmjene smanjiti birokratske barijere i olakšati ostvarivanje prava, dok je predsjedavajući Zvizdić ovu reformu označio kao kraj čuvene rečenice „fali ti jedan papir“.
Usvojeni su i brojni izvještaji, uključujući finansijske i revizorske dokumente državnih institucija, kao i izvještaji o arbitražnim postupcima u kojima učestvuje Pravobranilaštvo BiH. Prihvaćeni su i izvještaji BHRT-a za prošlu i planovi za ovu godinu, što se također povezuje s temom stabilnosti medijskog sistema.
Posebnu pažnju izazvale su inicijative koje se tiču migrantskog pitanja. Zastupnici su zatražili hitno premještanje kampa iz Blažuja na sigurniju i primjereniju lokaciju, uz obrazloženje da se situacija pogoršava, a problemi postaju sigurnosni izazov. U diskusiji je rečeno da lokalna zajednica više ne može sama nositi teret migrantske krize, te da je riječ o državnom problemu. Također je zatraženo da se migranti ne preusmjeravaju u Bihać, jer taj grad već godinama nosi najveći teret smještaja migranata.
Podržana je i inicijativa kojom se traži uklanjanje gasovodnog projekta Tetima iz Energetske strategije Bosne i Hercegovine, uz zahtjev da se pronađe nova lokacija koja neće predstavljati rizik za zdravlje i sigurnost stanovništva. Parlament je ovom odlukom poslao poruku da se energetski razvoj mora temeljiti na sigurnosnim i društveno prihvatljivim osnovama.
Zastupnici su zatražili i dostavljanje izvještaja Tužilaštva BiH o radu na predmetu protiv Milorada Dodika, koji je osumnjičen za napad na ustavni poredak. Ova tačka dnevnog reda otvorila je raspravu o zakonitosti, političkoj odgovornosti i transparentnosti pravosudnih procesa u zemlji.
Zaključkom je povučena prethodna verzija zakona o sigurnosti saobraćaja, a u raspravi je otvoreno pitanje upotrebe droga među vozačima. Podaci iz Sarajeva pokazuju da je velik broj vozača odbio testiranje, a poslanici su ukazali na potrebu da se zakonske kazne pooštre, jer trenutni sistem, kako su rekli, zapravo ohrabruje vozače da odbijaju testiranje.
Na kraju sjednice data je saglasnost za ratifikaciju važnih međunarodnih ugovora koji se odnose na izgradnju saobraćajne infrastrukture i projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije, uključujući vjetroelektranu Poklečani i tunel Kvanj na koridoru 5c. Time je sjednica zaokružena jasnom porukom da država, i pored političkih razlika, nastavlja rad na infrastrukturnom i energetskom povezivanju.