20 C
27.04.2024.

Reprezentacija BiH propustila šansu za plasman na EURO

Nogometna reprezentacije Bosne i Hercegovine poražena je sinoć na zeničkom Stadionu “Bilino polje” u polufinalnom susretu baraža za plasman na EURO 2024 u Njemačkoj od selekcije Ukrajine sa 1:2 (0:0). BiH je tako definitivno propustila i posljednju šansu za plasman na Euro, dok će Ukrajinci u utorak navečer protiv Islanda igrati u finalu baraža.

BiH će u utorak na Stadionu “Grbavica” u Sarajevu igrati protiv Izraela, koji je s 4:1 poražen u drugom polufinalnom meču od Islanda.

“Zmajevi” su bili opasniji u prvom poluvremenu pred gostujućim golom, a u drugom su uspjeli i povesti, ali su, nakon izvršenih izmjena s obje strane, Ukrajinci uspjeli preokrenuti rezultat i proći u finale.

BiH je u 56. minuti došla u vodstvo od 1:0. Dedić je šutirao prizemno sa oko 20 metara iskosa sa desne strane, lopta je na putu do mreže zakačila Hadžikadunića i Matvienka te odsjela u donjem desnom uglu golmana Andriya Lunina. Pogodak je na kraju pripisan Matvienku.

Dedić je u 67. minuti zbog povrede, na koju se žalio još u prvom poluvremenu, morao napustiti teren, a umjesto njega je ušao Eldar Čivić. Nakon dvostruke izmjene u bh. timu, u kojima je Adnan Kovačević ušao umjesto Anela Ahmedhodića a Miralem Pjanić umjesto Harisa Hajradinovića, veliku šansu pred ukrajinskim golom imao je Ermedin Demirović, ali je njegov šut odbranio Lunin.

Gosti su poravnali u 85. minuti, kada je, nakon asistencije sa desne strane Yunukhyuma Konoplie, sa oko 10  metara šutirao rezervista Roman Yaremchuk te poravnao na 1:1. Potpuni preokret i pobjedu gostima donio je Artem Dovbyuk u 88. minuti, kada je šutirao glavom sa oko sedam metara te postavio konačnih 1:2.

BiH: Šehić- Ahmedhodžić (82. Kovačević), Hadžikadunić, Kolašinac- Dedić (67. Čivić), Cimirot, Hajradinović (82. Pjanić), Gazibegović, Krunić (90. Rahmanović)- Džeko, Demirović. Selektor: Savo Milošević.

UKRAJINA: Lunin- Konoplia, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko- Zubkov (76. Hatsuliak), Brazhko (81. Yeremchuk), Zinchenko (Malinovskyi), Mudryk- Sudakov- Dovbyk (90. Talovierov). Selektor: Serhiy Rebrov.