Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump donio je odluku o povlačenju SAD-a iz UNESCO-a, agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu.
Kako je saopćeno iz Bijele kuće, povlačenje je uslijedilo nakon revizije američkog članstva u međunarodnim organizacijama, pri čemu su identifikovane politike koje, prema stavu administracije, nisu u skladu s nacionalnim interesima SAD-a.
Zamjenica portparola Bijele kuće Anna Kelly izjavila je za New York Post da UNESCO promoviše „probuđene i razdorne ciljeve“ te da predsjednik Trump „stavlja Ameriku na prvo mjesto“ i vodi se principom zaštite suverenih interesa u svim oblicima međunarodne saradnje.
Revizija je, između ostalog, ukazala na neslaganje s politikama raznolikosti, jednakosti i uključivosti (DEI), kao i na, kako se navodi, pristrasnost u korist Palestine i Kine.
Slične poteze Trump je povlačio i tokom prethodnog mandata, kada je obustavljeno članstvo SAD-a u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, Vijeću UN-a za ljudska prava, globalnom klimatskom sporazumu i iranskom nuklearnom dogovoru. Bidenova administracija je nakon preuzimanja dužnosti obnovila većinu tih članstava, uključujući i UNESCO.
U okviru trenutne revizije odnosa s UN agencijama, već je obustavljeno finansiranje agencije UNRWA, a najavljeno je i istupanje iz Svjetske zdravstvene organizacije.
UNESCO je najpoznatiji po programu zaštite svjetske baštine, među kojima su Veliki kanjon u SAD-u, Palmyra u Siriji i stari grad Mostar u Bosni i Hercegovini.
SAD je bio jedan od osnivača UNESCO-a 1945. godine, ali se iz članstva povukao i 1984. godine zbog tadašnjih prigovora na upravljanje i pristrasnost. Članstvo je obnovljeno 2003. godine, a američko učešće u budžetu organizacije danas iznosi oko osam posto.