Tuzla sufinansira toplotne pumpe, građanima do 6.000 KM podrške

Gradsko vijeće Tuzle usvojilo je Odluku kojom se utvrđuju uslovi, kriteriji i postupak dodjele sredstava iz Budžeta Grada Tuzle za sufinansiranje mjera energijske efikasnosti i smanjenja aerozagađenja.

Sredstva su namijenjena fizičkim licima, a odnose se na individualne stambene i stambeno-poslovne objekte na području Tuzle. Cilj odluke je podrška građanima u zamjeni neefikasnih sistema grijanja, smanjenju potrošnje energije i smanjenju zagađenja zraka.

Mjere koje će se moći sufinansirati obuhvataju nabavku i ugradnju toplotnih pumpi tipa zrak-voda, voda-voda i zemlja-voda, kompaktnih toplinskih podstanica, utopljavanje objekata kroz izolaciju vanjskih zidova i tavanice, zamjenu vanjske stolarije, kao i nabavku i ugradnju solarnih fotonaponskih sistema za napajanje toplotne pumpe.

Odlukom je definisano da se za objekte koji se nalaze u zonama toplifikacije, a za koje se može dobiti načelna saglasnost JKP „Centralno grijanje“ Tuzla za priključenje na sistem daljinskog grijanja, prijave mogu odnositi na mjere ugradnje kompaktnih toplinskih podstanica ili utopljavanja objekta.

Za objekte koji nisu u zonama toplifikacije i za koje nije moguće osigurati saglasnost za priključenje na sistem daljinskog grijanja, građani će moći aplicirati za sufinansiranje toplotnih pumpi, utopljavanje objekata ili solarnih fotonaponskih sistema za napajanje toplotne pumpe.

Jedan od uslova je da podnosilac prijave ranije nije koristio sredstva iz Budžeta Tuzlanskog kantona ili drugih nivoa vlasti za istu mjeru. Također, korisnici koji dobiju sredstva za ugradnju toplotne pumpe ili kompaktne toplinske podstanice morat će se obavezati da nakon realizacije mjere neće koristiti uređaje za grijanje na fosilna goriva.

U objektima za koje se traži sufinansiranje solarnih fotonaponskih sistema za napajanje toplotne pumpe, toplotna pumpa mora biti jedini sistem zagrijavanja.

Prema usvojenoj odluci, Grad Tuzla će sufinansirati do 50 posto vrijednosti nabavke i ugradnje toplotne pumpe, ali najviše do 6.000 KM. Isti maksimalni iznos predviđen je i za utopljavanje objekata, odnosno izolaciju vanjskih zidova, tavanice i zamjenu vanjske stolarije. Za nabavku i ugradnju kompaktne toplinske podstanice predviđeno je sufinansiranje do 50 posto vrijednosti, najviše do 5.500 KM, dok se za solarne fotonaponske sisteme za napajanje toplotne pumpe može odobriti do 6.000 KM.

Grad Tuzla će, u okviru odobrenog iznosa, sufinansirati i troškove energijskog pregleda objekta do 50 posto, odnosno najviše do 200 KM, osim u slučaju kada podnosilac prijave odustane, tada sam snosi navedene troškove.

pročitajte i ovo