Mnogi se danas pitaju da li je vrijeme za kupovinu stana? Ona mnogima se čini kao korak ka sigurnijoj budućnosti, ali trenutna situacija na tržištu nekretnina pokazuje da je to potez koji bi mogao donijeti više štete nego koristi. Cijene stanova su na rekordno visokom nivou, uslovi za kreditno zaduživanje sve nepovoljniji, a ukupna ekonomska klima dodatno otežava donošenje ovakvih odluka.
Stanovi u gradskim centrima, dostižu cijene koje su nekada bile rezervisane za nekretnine u zapadnoevropskim metropolama. U manjim gradovima i naseljima, iako su cifre nešto niže, rast je i dalje zabrinjavajući. U nekim slučajevima, cijene su porasle i do 40 posto u samo godinu dana. Taj trend ne prati porast životnog standarda, niti rast prosječnih primanja, što znači da kupci za istu nekretninu danas izdvajaju mnogo više, uz znatno veći finansijski teret.
Pored visokih cijena, dodatni problem predstavlja i sve skuplja gradnja. Cijene građevinskog materijala, radne snage i zemljišta kontinuirano rastu, što se direktno reflektuje na konačnu cijenu stambenih jedinica. Građani koji se odluče na kupovinu suočavaju se sa nizom dodatnih troškova – od PDV-a do skupih notarskih i administrativnih procedura. Iako postoje određene olakšice za prve kupce, one su ograničene i ne umanjuju značajno ukupan trošak.
Ekonomska situacija dodatno pojačava neizvjesnost. Inflacija raste, životni troškovi su sve veći, a tržište rada nestabilno. Mnoge porodice već sada teško balansiraju između svakodnevnih izdataka i eventualnih obaveza prema kreditnim institucijama. U takvom okruženju, dugoročno zaduživanje za nekretninu nosi ogroman rizik, jer i najmanja promjena u ličnim finansijama može dovesti do ozbiljnih problema u otplati.
U želji da se što prije riješe stambenog pitanja, mnogi građani kupuju stanove po cijenama koje realno ne odražavaju njihovu pravu vrijednost. Time se stvara vještački naduvana slika tržišta, koja nije održiva na duže staze.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da sada nije povoljno vrijeme za kupovinu stana. Visoke cijene, loši uslovi i ekonomska nesigurnost predstavljaju ozbiljne prepreke. Umjesto brzopletih odluka, racionalnije bi bilo pričekati stabilizaciju tržišta, povoljnije kreditne uslove i sigurnije ekonomske pokazatelje.